QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

W oczekiwaniu na spotkanie OPEC

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa na nerwowym oczekiwaniu na spotkanie krajów OPEC i niektórych państw non-OPEC w Wiedniu. Ma ono rozpocząć się już w piątek i potrwać do soboty, a jego głównym punktem będą rozmowy na temat dalszych działań w zakresie porozumienia naftowego.


Współpraca producentów ropy w tym zakresie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny ropy w ostatnich tygodniach. Pod koniec maja cena ropy zaczęła spadać po informacjach o możliwym podniesieniu limitów produkcji tego surowca w ramach porozumienia naftowego. W czerwcu na rynku ropy jest już trochę spokojniej, jednak ceny ropy znajdują się pod presją podaży: notowania ropy Brent oscylują w okolicach 74 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w pobliżu 65 USD za baryłkę.


Działania w zakresie porozumienia naftowego mają uzasadnienie, ponieważ w ostatnich miesiącach stopień dopasowania producentów ropy do swoich limitów znacząco przekraczał 100% (w kwietniu i maju wyniósł około 150%). Wynika to przede wszystkim z dramatycznego spadku produkcji ropy w Wenezueli za sprawą problemów społeczno-gospodarczych tego kraju, ale nie tylko: wyraźnie większe od koniecznych cięcia zaprezentowały w poprzednim miesiącu m.in. Arabia Saudyjska, Angola, Algieria oraz Katar. Jednak to głównie sytuacja w Wenezueli, która na razie nie zapowiada poprawy, a także potencjalny spadek produkcji ropy w Iranie ze względu na sankcje, są główną przyczyną rozmów dotyczących podniesienia limitów produkcji ropy dla poszczególnych państw, które podpisały porozumienie.


wykres


Zwolennikami takiego rozwiązania są w największym stopniu Arabia Saudyjska oraz Rosja (która i tak produkowała ostatnio więcej ropy niż wynikało to z limitów), czyli kraje, które mają największy potencjał do natychmiastowej zwyżki produkcji. Natomiast wśród nieprzekonanych znajdują się takie kraje jak Iran, Irak czy Wenezuela: czyli państwa, które nie mają obecnie potencjału do zwiększania produkcji, czy to ze względów politycznych, czy też technicznych. Przedstawiciele tych państw zaznaczają jednak, że nie będą na siłę blokować zmian w porozumieniu naftowym i są gotowe do kompromisu.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

21.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE