QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dobre dane nie pomagają złotemu

foto

Pomimo dobrych danych z polskiej gospodarki złotówka wciąż jest w odwrocie. Powodem jest sytuacja globalna i ucieczka od ryzyka przez inwestorów. Polski rynek pracy dalej pokazuje dobre dane.


Dane z Polski

Dzisiaj poznaliśmy odczyt produkcji przemysłowej. Rośnie ona w skali roku o 5,4%. Nie jest to wynik, który powinien budzić przesadny entuzjazm, aczkolwiek analitycy oczekiwali wyniku o 1,9% gorszego. W ramach tego samego komunikatu podano wzrost produkcji budowlano montażowej. Ten parametr potwierdza to co się dzieje na rynku. Wzrost wynosi obecnie imponujące 20,8%.


Złoty w odwrocie

Pomimo dobrych danych złotówka traci wyraźnie na wartości ostatnimi dniami. Powodem jest sytuacja na rynkach. Z jednej strony mamy ucieczkę kapitału za ocean po informacjach o zmianach stóp procentowych. To właśnie przez lepsze perspektywy w USA oraz dobrą stopę zwrotu z inwestycji o bardzo niskim ryzyku inwestorzy wolą trzymać swoje środki w amerykańskiej walucie. Z drugiej strony Europa wciąż ma problemy, a EBC najwyraźniej chce pomóc słabym euro stanąć gospodarce na nogi. Na to wszystko nakłada się wojna handlowa, która tylko zwiększyła niepokój a tym samym zachęciła inwestorów do poszukiwania bezpieczniejszych miejsc niż Polska. W rezultacie oglądamy euro za 4,31 zł, franka za 3,75 zł, dolara za 3,73 zł a funta po 4,92 zł.


Rynek pracy w Polsce

Wczoraj poznaliśmy dane na temat wzrostu wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Zatrudnienie rośnie o 3,7% w skali roku i jeżeli tempo zostanie utrzymane czekają nas kolejne minima bezrobocia od czasu transformacji. Wynagrodzenia z kolei o 7%. To właśnie ten szybki wzrost wynagrodzeń powoduje presję na wzrost płacy minimalnej. Obecny postulat związkowców mówi o ustaleniu docelowo płacy minimalnej na wysokości połowy średniego wynagrodzenia.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

19.06.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...