QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gospodarka nie chce zwalniać

wykres


Dane z przemysłu i budownictwa za maj zaskoczyły in plus. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 5,4% r/r (PKO: 3,3%; konsensus: 3,6%), a produkcja w budownictwie wzrosła o 20,8% (PKO: 20,3%; konsensus: 17,8%). Trend wzrostowy w przemyśle, po słabszym kwietniu, powrócił w okolice 7%, natomiast trend wzrostowy w budownictwie nieznaczne wyhamował.


Wzrosty produkcji odnotowano w 27 (z 34) działach przemysłu, w tym działach produkujących dobra inwestycyjne i na eksport (maszyny i urządzenia, meble). Dane o produkcji eksportowej potwierdzają, że efekty układu kalendarza mające wpływ na wyniki (przesunięcia pomiędzy miesiącami) na przełomie 1q/2q prawdopodobnie skończyły się a branże eksportowe nadal kontynuują wzrosty (mimo sygnałów słabszej koniunktury w strefie euro). Jednakże nadal uważamy, że popyt zewnętrzny w miarę upływu czasu będzie się osłabiać.


Budownictwo kontynuuje dobrą passę (i dwucyfrowe wzrosty). Utrzymuje się wysoka dynamika budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (36,8% r/r) oraz budynków (16,6% r/r), odzwierciedlając blisko dwucyfrowe tempo wzrostu inwestycji w trakcie 2q18. Trzeci miesiąc z rzędu słabo wypada produkcja podmiotów prowadzących specjalistyczne roboty budowlane (wzrost zaledwie o 4,4%), co wraz z danymi o kosztorysach za 4q utwierdza nas w przekonaniu, że osłabienie impetu w budownictwie może nastąpić w kolejnych miesiącach.


Podsumowując, dane wskazują, że polska gospodarka nie chce zwalniać w 2q18 (nasze miesięczne proxy PKB [PKO-PKB-M] pozostaje powyżej 5% po publikacji danych za maj, wykres).


Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wskaźnik PPI wyraźnie wzrósł w maju (o 1,1% m/m), za sprawą wzrostu cen w górnictwie i przetwórstwie przem. (w produkcji koksu i rafinacji ropy) odzwierciedlając wzrosty cen surowców.


Dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej.


Źródło: PKO Bank Polski

19.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...