QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gdzie ta presja płacowa? Przegląd wydarzeń tygodnia

wykres


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 7,0% r/r (PKO: 7,5%; konsensus: 7,1% vs 7,8% r/r w kwietniu). Po przyspieszeniu w trakcie 2017 roku tempo wzrostu płac utrzymuje się w okolicach 7% już od 8 miesięcy. Szczegółowe dane tradycyjnie poznamy po publikacji Biuletynu Statystycznego (25 czerwca). Dynamika zatrudnienia była w maju zgodna z naszymi oczekiwaniami (3,7%) utrzymując się na tym (wysokim) poziomie od czterech miesięcy.


Choć podstawowe miary napięć na rynku pracy pokazują już od wielu miesięcy, że presja płacowa na rynku pracy powinna być coraz większa, wzrost płac nie następuje w takiej skali jak notowano to w poprzednich epizodach ożywienia gospodarczego. Co więcej, nie ma ona także tak dużego przełożenia na procesy inflacyjne jak to miało miejsce w przeszłości.


Dane o płacach wpisują się w oczekiwane przez nas utrzymanie wzrostu płac w przedziale 7-8% r/r w 2018. Ograniczająco mogą tu działać nadal (pozostające częściowo poza oficjalnymi statystykami) niewykorzystane zasoby na krajowym rynku pracy oraz napływ pracowników z zagranicy.


Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w maju realnie o 9,1% r/r, utrzymując się w przedziale 9-10% od 6 miesięcy. Rosnące dochody w połączeniu z niską inflacją nadal są wsparciem dla wzrostów konsumpcji. Biorąc pod uwagę dobre nastroje oraz dochody z innych źródeł zakładamy, że konsumpcja będzie kontynuowała silny wzrost, pozostając głównym motorem wzrostu PKB w 2018.


Brak symptomów presji płacowej wraz z niską inflacją wspierają wyczekującą postawę RPP i nasze oczekiwania dotyczące stabilizacji stóp procentowych do końca 2019.


W tym tygodniu w centrum uwagi:

  • Ogłoszone przez USA cła na chińskie towary i zapowiedź reperkusji ze strony Państwa Środka (25% cła o wartości 34 mld USD na 545 produktów) sprawiają, że kwestia protekcjonizmu i wojen handlowych ponownie wychodzi na pierwszy plan.
  • Na generowane przez protekcjonizm ryzyka zapewne wskazywać będą w tym tygodniu liczne banki centralne. Najciekawszym posiedzeniem może być spotkanie Banku Anglii - jednej z niewielu instytucji, której przyszła polityka budzi kontrowersje. Wg nas argumenty za powrotem przez BoE do podwyżek stóp słabną wraz ze słabnącą gospodarką. Mniej niepewności budzi nastawienie Banku Węgier (gołębie), Banku Szwajcarii (gołębi EBC zwiększa prawdopodobieństwo że podwyżki pojawią się najwcześniej pod koniec 2019) i Banku Norwegii (oczekujemy podtrzymania sugestii o podwyżce we wrześniu).
  • Krajowe dane za maj potwierdzą dobrą kondycję r. pracy i brak nasilania się na nim nierównowag. Niekorzystny kalendarz będzie ciążył prod. przemysłowej, w podobnym kierunku może zacząć oddziaływać słabnący popyt eksportowy. Drożejące surowce zdecydowanie podniosą dynamikę cen producentów., a sprzed. detaliczna potwierdzi wciąż silną konsumpcję.
  • Wśród danych ze świata uwagę przykują wstępne odczyty indeksów PMI w Europie. Ich dalsze spadki pogłębiłyby obawy o kondycję tej gospodarki.
  • Istotne dla przyszłej kondycji gospodarki i globalnej inflacji będzie także posiedzenie OPEC (pt.-sb.). Po doniesieniach, że Rosja i Arabia Saudyjska uzgodniły stopniowe zwiększanie produkcji ropy, kluczowa pozostaje jego skala i rozłożenie w czasie.

Przegląd wydarzeń:

  • Dane inflacyjne ze strefy euro za maj potwierdziły wstępne szacunki uzasadniające lekkie zaostrzenie retoryki EBC. Inflacja HICP wzrosła do 1,9% r/r (wg E.Novotnego jest w celu EBC), co było spowodowane przez wyższe ceny energii oraz wzrost inflacji bazowej.
  • Krajowa inflacja bazowa obniżyła się w maj. do 0,5% r/r z 0,6% r/r w kwi., za sprawą cen usług. Wskaźnik jest najniższy od mar. 2017 wykazując zaskakującą odporność na wyższe koszty pracy i dobrą koniunkturę.
  • Poprawa nastrojów amerykańskich konsumentów w maju (wzrost indeksu Uniw. Michigan do 99,3) odzwierciedla siłę rynku pracy.
  • Majowy spadek prod. przem. w USA (o 0,1% m/m) odzwierciedlał zdarzenia jednorazowe (pożar w fabryce samochodów), a koniunktura w przem. pozostaje dobra. W śr. terminie mogą jej jednak zagrozić napięcia handlowe.

Źródło: PKO Bank Polski

18.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE