QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kwartał 2018 roku

wykres


Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście, I kwartał 2018 roku”, nowa podaż na trójmiejskim rynku biurowym w pierwszym kwartale br. wyniosła 45.690 mkw. i była konsekwencją oddania do użytku 35-piętrowego wieżowca Olivia Star (45.690 mkw., Olivia Business Centre). W tym samym czasie odnotowano popyt na poziomie 13.400 mkw.


Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kwartał 2018 roku


Zasoby biurowe Trójmiasta w ciągu roku wzrosły o prawie 17 proc., do poziomu 743,500 mkw. Poziom pustostanów w I kwartale spadł do 7,7 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2012 r. (6,7 proc.), natomiast absorpcja wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 45.700 mkw.


– Po bardzo dobrym minionym roku na rynku nieruchomości biurowych w aglomeracji trójmiejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r. nadal utrzymuje się hossa. Na razie Trójmiasto nie tylko nie dało się wyprzedzić Poznaniowi, Łodzi czy Katowicom, pod względem całkowitych zasobów, ale dodatkowo odnotowuje najwyższą liczbę nowej powierzchni wśród rynków regionalnych, zachowując przy tym najniższy wskaźnik pustostanów – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor trójmiejskiego biura w firmie Cresa Polska.


Wolumen transakcji wyniósł 13.400 mkw. Większość, bo aż 69,8 proc. stanowiły nowe umowy, 15,9 proc. to renegocjacje, a 14,3 proc. – ekspansje. Najbardziej znaczące umowy to wynajęcie przez Arrow 4.000 mkw. w Olivia Business Centre, przedłużenie umowy przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe na 2.000 mkw. w Alchemia I oraz zwiększenie powierzchni biura o 1.500 mkw. w Alchemia III Argon (poufny najemca).


Czynsze wywoławcze w budynkach biurowych w Trójmieście wynoszą 11-16,5 euro za mkw. miesięcznie – w zależności od lokalizacji, standardu i długości umowy najmu.


Więcej informacji w raporcie: Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kwartał 2018 roku


Źródło: Cresa Polska

14.06.2018


Tagi: biura, Łódź, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...