QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gdzie ta presja inflacyjna?

wykres


Inflacja CPI wzrosła w maju do 1,7% r/r z 1,6% r/r w kwietniu. Przy obserwowanym w Europie przyspieszeniu inflacji za sprawą cen energii, polska inflacja CPI wzrosła tylko nieznacznie. W Polsce wzrost cen paliw był niwelowany przez niższą roczną dynamikę cen żywności oraz usług.


W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 0,2%, powyżej wstępnego szacunku na poziomie 0,1% m/m. Rewizja wynikała z nieco wyższych niż wcześniej podano cen paliw (wzrost o 5,6% m/m) oraz cen nośników energii (o 0,1% m/m wobec szacowanego spadku o 0,1% m/m).


Wg naszego szacunku, inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, mogła się jeszcze obniżyć w maju do 0,5-0,6% r/r, pokazując zaskakującą odporność na ożywienie obserwowane w krajowej gospodarce. Zaskakująco niskie dynamiki odnotowują ceny usług, które wydawałoby się powinny reagować najsilniej na rosnące koszty pracy. Inflacja cen usług wyniosła w maju 1,3% r/r wobec 1,7% r/r przed miesiącem. Jej wyhamowanie odzwierciedlało m.in. kategorie cen: turystyka zorganizowana zagranicą (o -7,9% m/m i 1,6% r/r), usług telekomunikacyjnych (+0,4% m/m, -1,6% r/r) oraz kolejny spadek cen ubezpieczeń (-3,6% m/m oraz -9,4% r/r). Wśród głównych kategorii całego koszyka jedynie w edukacji i zdrowiu widać wzrostowy trend inflacji, a w kategorii hotele i restauracje inflacja ustabilizowała się w okolicy 3,0% r/r.


Oczekujemy, że inflacja przyspieszy do ok. 2,1-2,2% r/r w czerwcu/lipcu, za sprawą cen paliw, a w dalszej części roku zostanie zepchnięta poniżej 1,5% r/r przez dynamikę cen żywności (na którą wpłynie wysoka baza statystyczna z ubiegłego roku – efekt wzrostów cen masła i jaj).


Obraz procesów inflacyjnych (niska inflacja bazowa, brak symptomów presji płacowej, inflacja CPI poniżej celu NBP) wspiera wyczekującą postawę RPP i nasze oczekiwania dotyczące stabilizacji stóp procentowych do końca 2019.


Źródło: PKO Bank Polski

14.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...