QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoto lekko w górę po posiedzeniu Fed

Paweł Grubiak

Środowa sesja na rynku złota cechowała się podwyższoną zmiennością cen kruszcu. Takiego scenariusza można było się spodziewać, ponieważ wieczorem polskiego czasu miał miejsce komunikat po posiedzeniu Fed, na którym ogłoszona została decyzja ws. stóp procentowych, a także przedstawione zostały poglądy Fed na bieżącą i przyszłą sytuację w amerykańskiej gospodarce.


Fed nie zaskoczył inwestorów i zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75-2,00 proc. Była to jednomyślna decyzja, która już od kilku tygodni była oczekiwana na rynku. Jednocześnie, jest to już siódma z rzędu podwyżka stóp od rozpoczęcia tego cyklu podwyżek w grudniu 2015 roku, jeszcze za kadencji Janet Yellen.


Oczywiście na rynku spodziewana jest większa liczba podwyżek w bieżącym roku: Fed podwyższył prognozę ich liczby do czterech z poprzednich trzech. To również była decyzja już wcześniej sygnalizowana przed tę instytucję. Jednocześnie Fed zdecydował się na utrzymanie polityki akomodacyjnej w USA, zaznaczając jednak, że powoli zbliża się ona do poziomu neutralnego.


Na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed obecny prezes tej instytucji, Jerome Powell, powiedział, że decyzja Fed jest odzwierciedleniem bardzo dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki. Zaznaczył on jednak też, że o ile niskie bezrobocie cieszy, to utrzymująca się niska inflacja wciąż jest problemem, z którym Fed musi się zmierzyć.


wykres


Decyzja Fed i późniejsza konferencja prasowa krótkoterminowo zachwiały notowaniami złota: tuż po ich publikacji nastąpiła zniżka notowań kruszcu do okolic 1296 USD za uncję, po czym niedługo później ceny wystrzeliły w górę, przekraczając barierę 1300 USD za uncję i docierając do okolic 1303-1304 USD za uncję. Zachowanie się złota pokazuje, że wydźwięk komunikatu Fed był dla inwestorów neutralny, a to oznacza, że notowania złota nadal poruszają się w kilkutygodniowej konsolidacji.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

14.06.2018


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...