QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Prywatny dom kultury w kamienicy przy Placu Solnym

wykres


Jesienią tego roku w odnowionej kamienicy przy Placu Solnym 4 działalność rozpocznie nowa wrocławska instytucja kulturalna: Dom dla Kultury OP ENHEIM. Na kilka miesięcy przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo, Dom Oppenheimów otworzy swe podwoje dla zwiedzających – odrestaurowane z pietyzmem wnętrza wrocławianie odwiedzić będą mogli już 17 czerwca.


Wyjątkowy budynek przy Placu Solnym 4 należy do nielicznych w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, które bez uszkodzeń przetrwały oblężenie i bombardowania Wrocławia podczas Festung Breslau. Jego historia sięga XIII wieku, Domem Oppenheimów stał się zaś w 1810 roku, kiedy nabył go za 17 455 niemieckich marek bankier Heymann Oppenheim. W kolejnych dekadach i wiekach kamienica była rodzinną rezydencją i siedzibą należącego do Oppenheimów banku, pełniła funkcję ważnego centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej, została podzielona na lokale zamieszkiwane najpierw przez niemieckich, a później polskich najemców. Szansa na przywrócenie dawnego blasku niszczejącego po wojnie historycznego Domu Oppenheimów pojawiła się, gdy w 2013 roku jego właścicielem została Fundacja OP ENHEIM. Do projektu przebudowy i rozbudowy budynku zaproszono wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci, a jego partnerem w tym niezwykłym wyzwaniu zostało światowej sławy studio J.


Mayer H. z Berlina (zdobywca prestiżowej Red Dot Design Awards 2012). Prace renowacyjne przy zabytkowej kamienicy przeprowadzone zostały w ścisłej współpracy z renomowanymi i doświadczonymi konserwatorami z Fundacji Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. Z uwagi na wielką wartość zabytkowej tkanki architektonicznej i historycznej kamienicy, opracowany został specjalny program edukacyjny dotyczący renowacji obiektu dla polskich rzemieślników, który prowadzony był pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów stolarstwa artystycznego z Görlitz i Wrocławia.


Nowe centrum sztuki w sercu Starego Miasta

Po gruntownej, trwającej blisko pięć lat renowacji, jesienią tego roku swoją działalność programową rozpocznie w kamienicy Dom dla Kultury OP ENHEIM. Będą w nim organizowane wystawy i wydarzenia kulturalne, a także inicjowane będą przedsięwzięcia, mające na celu tworzenie i rozwijanie sieci współpracy z instytucjami sztuki i kultury z Wrocławia, Berlina, a także innych państw europejskich. Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany zostanie już w październiku niezwykłą wystawą, będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki, Andy Rottenberg oraz znakomitego rzeźbiarza i autora instalacji Mirosława Bałki. Punktem wyjścia dla premierowej ekspozycji będzie sama kamienica przy Placu Solnym 4 i jej historia, w którą wpisane są losy trzech narodów – żydowskiego, niemieckiego i polskiego. Swymi pracami Bałka spróbuje opowiedzieć o miejscu – zarówno budynku, jak i mieście – którego tożsamość zbudowana jest z fragmentów różnych tradycji i historii opowiadanych w różnych językach.


Na odrestaurowanych i zmodernizowanych piętrach budynku poza przestrzenią wystawienniczą znalazło się miejsce także dla mieszkania dla artystów-rezydentów (którzy, wraz z prezentacjami prac z kolekcji Fundacji OP ENHEIM, wzbogacać będą program artystyczny Domu dla Kultury), wielofunkcyjnej sali konferencyjnej z tarasem, biur oraz kawiarni i restauracji. Te ostatnie – czyli Bema Café i Fuzja na Solnym – rozpoczęły działalność w parterze kamienicy jeszcze przed wakacjami. Bema Café wrocławianie poznali już dobrze – to lokalna marka kawiarni, która specjalizuje się w świetnej kawie parzonej (także na alternatywne sposoby) z wysokiej jakości ziaren z najlepszych palarni. Fuzja na Solnym jest natomiast nową propozycją Grzegorza Firkowskiego – twórcy Stołu na Szwedzkiej, jednego z najciekawszych konceptów gastronomicznych ostatnich lat we Wrocławiu – która poza autorską kuchnią fusion serwować będzie klasyczne i autorskie drinki oraz piwa rzemieślnicze.


Dzień otwarty w OP ENHEIM

Choć oficjalny start działań zaplanowany został na drugą połowę roku, to już za kilka dni OP ENHEIM otworzy swe drzwi dla wrocławian i gości odwiedzających miasto. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć odkryte podczas renowacji oryginalne stropy i barokowe podłogi czy zrekonstruowane detale wnętrz. 17 czerwca zarówno po odrestaurowanych, jak i zupełnie nowych przestrzeniach dawnego Domu Oppenheimów chętnych oprowadzać będzie przewodniczka, germanistka i wrocławianka Renata Bardzik-Miłosz – prowadzone w języku polskim (w razie potrzeby - także po niemiecku) spacery odbywać się będą co 45 minut między 12:00-16:00 - o 12:00, 12:45, 13:30, 14:15 i 15:00. By wziąć udział w zwiedzaniu, wystarczy przesłać wiadomość z imieniem nazwiskiem oraz wybraną godziną zwiedzania na adres: visit@openheim.org. Warto się pospieszyć – z uwagi na komfort zwiedzania liczba miejsc jest ograniczona.


Przed lub po spacerze po kamienicy zapraszamy na chwilę relaksu do zielonej strefy jazzowej, która na Placu Solnym stanie dzięki współpracy OP ENHEIM z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Bema Café, Fuzją na Solnym i Vertigo Jazz Club & Restaurant. W chillout zone 17 czerwca zagrają: saksofonista Jan Kantner (Jan Kantner Quartet) i kontrabasista Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak (The Cuban Latin Jazz). Od 18 czerwca, spacerując ulicą Świdnicką, dowiedzieć się będzie można więcej na temat historii Domu Oppenheimów – w sąsiedztwie Rynku przed weekendem zainstalowana zostanie tam wystawa opowiadająca o historii budynku przy Placu Solnym 4. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.Źródło: Fundacja OP ENHEIM,

13.06.2018


Tagi: dom kultury, Plac Solny, Dom Oppenheimów


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO