QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Nerwowe wyczekiwanie na rynku złota

Paweł Grubiak

Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach była napięta, ale nie było to do końca odzwierciedlane istotnymi ruchami cenowymi. Zmienność w ciągu dnia okazywała się często duża, jednak w kontekście ostatnich kilku tygodni notowania złota poruszały się w wąskim zakresie, w okolicach 1290-1310 USD za uncję. We wtorek rano cena tego kruszcu oscyluje w pobliżu 1300 USD za uncję.


Bieżący tydzień może być na rynku złota bardzo emocjonujący. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, na którym ma zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania inwestorów są raczej jednomyślne: spodziewają się oni podwyżki stóp procentowych w USA. Trudno się temu dziwić, ponieważ zamiar podniesienia stóp można było wyczytać z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Z tej przyczyny scenariusz podwyżki jest już uwzględniony w notowaniach złota, a jego realizacja najprawdopodobniej nie będzie miała dużego przełożenia na ceny kruszcu. Jednak gdyby do podwyżki nie doszło, mogłoby to oznaczać presję na słabszego dolara amerykańskiego i wzrost notowań złota.


Kolejną ważną kwestią na tym rynku jest rozwój sytuacji politycznej na świecie. Niedawne napięcia pomiędzy liderami państw z grupy G7, wywołane w dużej mierze polityką protekcjonistyczną Stanów Zjednoczonych, budziły obawy o to, że szczyt przywódców USA i Korei Północnej również nie zakończy się pojednawczo. Jednak na spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una zostało wypracowane porozumienie pomiędzy tymi krajami. Teoretycznie powinien to być ważny krok w dążeniach do ograniczania ryzyka politycznego na świecie, a to z kolei negatywnie powinno odbić się na cenach złota. Tymczasem rynek zachowuje się bardzo stabilnie, jakby niedowierzając w dobre intencje Korei Północnej.


wykres


Podsumowując: mimo że obecnie sytuacja na rynku złota jest jeszcze spokojna, to już w najbliższych dniach istnieje duże prawdopodobieństwo podwyższonej zmienności notowań kruszcu.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO