QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Nerwowe wyczekiwanie na rynku złota

Paweł Grubiak

Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach była napięta, ale nie było to do końca odzwierciedlane istotnymi ruchami cenowymi. Zmienność w ciągu dnia okazywała się często duża, jednak w kontekście ostatnich kilku tygodni notowania złota poruszały się w wąskim zakresie, w okolicach 1290-1310 USD za uncję. We wtorek rano cena tego kruszcu oscyluje w pobliżu 1300 USD za uncję.


Bieżący tydzień może być na rynku złota bardzo emocjonujący. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, na którym ma zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania inwestorów są raczej jednomyślne: spodziewają się oni podwyżki stóp procentowych w USA. Trudno się temu dziwić, ponieważ zamiar podniesienia stóp można było wyczytać z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Z tej przyczyny scenariusz podwyżki jest już uwzględniony w notowaniach złota, a jego realizacja najprawdopodobniej nie będzie miała dużego przełożenia na ceny kruszcu. Jednak gdyby do podwyżki nie doszło, mogłoby to oznaczać presję na słabszego dolara amerykańskiego i wzrost notowań złota.


Kolejną ważną kwestią na tym rynku jest rozwój sytuacji politycznej na świecie. Niedawne napięcia pomiędzy liderami państw z grupy G7, wywołane w dużej mierze polityką protekcjonistyczną Stanów Zjednoczonych, budziły obawy o to, że szczyt przywódców USA i Korei Północnej również nie zakończy się pojednawczo. Jednak na spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una zostało wypracowane porozumienie pomiędzy tymi krajami. Teoretycznie powinien to być ważny krok w dążeniach do ograniczania ryzyka politycznego na świecie, a to z kolei negatywnie powinno odbić się na cenach złota. Tymczasem rynek zachowuje się bardzo stabilnie, jakby niedowierzając w dobre intencje Korei Północnej.


wykres


Podsumowując: mimo że obecnie sytuacja na rynku złota jest jeszcze spokojna, to już w najbliższych dniach istnieje duże prawdopodobieństwo podwyższonej zmienności notowań kruszcu.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE