QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Stopy procentowe w Polsce w górę w 2019 roku?

foto

Agencja Fitch przewiduje, że stopy procentowe w Polsce wzrosną szybciej niż dotychczas sądzono. Dwa ważne posiedzenie banków centralnych w tym tygodniu. Słabsze dane z Wysp Brytyjskich.


Prognozy agencji Fitch dla Polski

Agencja ratingowa w komentarzu do ostatniej aktualizacji ratingu dla Polski przedstawiła prognozy makroekonomiczne dla naszego kraju. Są one z grubsza zbieżne z wartościami prognozowanymi przez rząd i NBP. Jedyna ważna różnica to inflacja i tym samym spodziewany już w przyszłym roku wzrost stóp procentowych o 0,5%. Dotychczasowe prognozy zakładały, że inflacja przekroczy cel najwcześniej w 2020 roku i to wtedy można spodziewać się interwencji Rady Polityki Pieniężnej. Drugim obok inflacji ważnym czynnikiem jest z kolei tempo wzrostu stóp procentowych w Unii Europejskiej. To może się zmienić z kolei już na najbliższym posiedzeniu EBC w czwartek.


Posiedzenia banków centralnych

Obecny tydzień ubiegnie najprawdopodobniej pod dyktando posiedzeń banków centralnych. Najpierw w środę zbierze się Federalny Komitet Otwartego Rynku. Zdaniem większości analityków podniesie on stopy procentowe o 0,25%. Biorąc pod uwagę notowania kontraktów terminowych na stopę procentową zmiana ta jest już niemalże całkowicie uwzględniona w cenach. Drugie posiedzenie będzie miało miejsce w czwartek i będzie to Europejski Bank Centralny. Tutaj oczekiwania są znacznie słabsze, aczkolwiek wielu analityków powoli spekuluje o zaczęciu normalizowania polityki Banku. Oznaczałoby to zmniejszenie programu skupu aktywów. Biorąc pod uwagę sytuację Włoch pomysł ten obecnie może być bardzo ryzykowny.


Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii

Wczoraj poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii na temat wzrostu produkcji przemysłowej. W ciągu roku rośnie ona o 1,8%, a nie jak dotychczas sądzono o 2,7%. Inwestorzy przyjęli to jako złą wiadomość i zaczęli sprzedawać. To osłabił niemal momentalnie funta o 1 grosz. Ze względu na nadchodzący duży pakiet danych w środę oraz posiedzenia EBC i FED w najbliższych dniach nie należało spodziewać się większych reakcji. Inwestorzy czekając na większe rozstrzygnięcia nie są zbyt chętni teraz do zmiany pozycji.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

11:00 - Niemcy - indeks instytutu ZEW,

14:30 - USA - inflacja konsumencka,

20:00 - USA - budżet federalny.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

12.06.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE