QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Najbardziej gorący tydzień roku?

wykres


W bieżącym tygodniu dominować będą geopolityka i polityka pieniężna. Po weekendowym szczycie G7, na którym zarysowywały się pogłębiające się podziały między USA i innymi przywódcami świata zachodniego, a D.Trump zagroził wprowadzeniem kolejnych sankcji (motoryzacja), już jutro we wczesnych godzinach porannych odbędzie się długo oczekiwane spotkanie D.Trumpa z przywódcą Korei Północnej. Jeśli podobnie jak G7 zakończy się ono fiaskiem, nastroje rynkowe mogą ulec istotnemu pogorszeniu.


W takim scenariuszu tym istotniejsze będą wnioski płynące z posiedzeń dwóch kluczowych banków centralnych: Fed (środa) i EBC (czwartek) i to, czy uda im się wystarczająco gołębio przedstawić potencjalne jastrzębie decyzje.


Publikowane w tym tygodniu dane za maj pokażą wzrost inflacji w większości gospodarek spowodowany przez wyższe ceny ropy naftowej na rynkach globalnych. Dane z USA (wtorek) i strefy euro (piątek) pokażą zapewne również wzmocnienie inflacji bazowej. Ten trend jak na razie nadal nie obejmuje Polski. Szacujemy, że krajowa inflacja bazowa (piątek) w maju ustabilizowała się na niskim poziomie 0,6% r/r przy niewielkim wzroście inflacji CPI do 1,7% r/r (ostateczne dane w czwartek).


Przegląd wydarzeń:

  • Fitch potwierdził rating Polski na poziomie A- ze stabilną perspektywą, zgodnie z oczekiwaniami.
  • W niedzielnym referendum Szwajcarzy zdecydowaną większością głosów (75%) odrzucili koncepcję tzw. Vollgeld.
  • Spadek niemieckiej produkcji przemysłowej w kwietniu stanowi kolejny sygnał świadczący o kontynuacji spowolnienia największej gospodarki strefy euro na początku 2q18. Dane o niemieckim eksporcie (-5,1% m/m) wskazują na zbliżoną do konsensusu i naszej prognozy dynamikę polskiego eksportu w kwietniu (wykres poniżej). Dziś poznamy dane o handlu zagranicznym wg GUS, a jutro wg NBP wraz z bilansem płatniczym za kwiecień.
  • Inflacja na Węgrzech wzrosła w maju do 2,8% r/r. Utrzymuje się jednak nieco poniżej celu na poziomie 3%, co sprzyja utrzymywaniu przez MNB ultra łagodnej polityki pieniężnej.

Źródło: PKO Bank Polski

11.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...