QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Giełdowe Altus TFI S.A. połączy się z Esaliens TFI S.A.

wykres


Ponad 20 mld zł aktywów netto będzie zarządzać giełdowe ALTUS TFI S.A. po planowanym połączeniu z Esaliens TFI S.A. Piotr Osiecki, główny akcjonariusz i prezes ALTUS TFI S.A. planuje przejść do rady nadzorczej i nadzorować osobiście proces łączenia obu spółek, który powinien zakończyć się jeszcze w 2018 r.


Notowane na rynku podstawowym warszawskiej giełdy niezależne ALTUS TFI S.A., realizując średnioterminową strategię rozwoju po raz trzeci w ciągu trzech lat dokonuje akwizycji. Dzięki temu skokowo powiększy aktywa netto pod zarządzaniem. Towarzystwo zawarło 8 czerwca 2018 r. z Esaliens TFI S.A. porozumienie w sprawie prowadzenia prac dotyczących połączenia obu spółek. Wstępne rozmowy w tej sprawie były prowadzone od 28 maja br. - Połączenie ALTUS TFI S.A. z Esaliens TFI S.A. to kolejny nasz krok w kierunku aktywnej konsolidacji rynku, po przejęciu w połowie 2017 r. BPH TFI S.A. (obecnie Rockbridge TFI S.A.) oraz SKOK TFI S.A. w 2016 r. Dzięki tej transakcji zyskamy efekt skali i ogromne synergie. Efekt skali to przede wszystkim lepsze wykorzystanie zespołu zarządzającego i zarządzanie większym, stabilniejszym portfelem. Z kolei synergie są do osiągnięcia na wielu polach. Od prostych oszczędności z racji np. wynajmowanych powierzchni biurowych, poprzez uzyskanie większej siły przetargowej z różnego rodzaju dostawcami – mówi Piotr Osiecki, prezes i główny akcjonariusz ALTUS TFI S.A.


Na koniec I kwartału 2018 r. ALTUS TFI S.A zarządzając łącznie 14,98 mld zł aktywów (fundusze inwestycyjne i portfele na zlecenie) zajmował siódmą pozycję pod tym względem spośród 42 krajowych TFI działających w Polsce. Dodatkowo uwzględniając należące do grupy kapitałowej Rockbridge TFI S.A., GK ALTUS TFI z 17,10 mld zł aktywów zajmowała piąte miejsce. Z kolei wartość aktywów netto zarządzanych przez Esaliens TFI S.A. wynosiła na koniec marca br. 3,0 mld zł. Można, więc szacować, że po planowanym połączeniu ALTUS TFI S.A. z ponad 20 mld zł aktywów netto w zarządzaniu awansuje na trzecie miejsce wśród krajowych firm zarządzających aktywami. Po połączeniu ALTUS TFI oraz Esaliens TFI S.A. zamierzają zachować dotychczasowe brandy obu instytucji dla poszczególnych linii produktów inwestycyjnych. - To, co jest szalenie istotne z punktu widzenia klientów zarówno ALTUS TFI S.A., jak i Esaliens TFI S.A., to, że nasze oferty uzupełniają się. My specjalizujemy się w funduszach inwestycyjnych zamkniętych, natomiast Esaliens TFI S.A. w funduszach otwartych, a także ma w ofercie wiele produktów emerytalnych. Po połączeniu nasi klienci otrzymają dostęp do nowych produktów na korzystnych zasadach – dodaje Piotr Osiecki, prezes ALTUS TFI S.A.


Istotne korzyści z planowanego połączenia dostrzega też Esaliens TFI S.A. - Od momentu naszej transakcji MBO chcieliśmy, by poprzez upublicznienie naszej spółki zwiększyć jej wiarygodność. Połączenie z ALTUS TFI S.A. umożliwia nam osiągnięcie tego celu w bardzo efektywny sposób. Dodatkowo połączony podmiot będzie oferował bardzo szeroki zakres produktów. Dla nas istotne jest również to, że dzięki połączeniu będziemy mogli jeszcze dynamiczniej rozwijać się na rynku produktów emerytalnych, w których się specjalizujemy i które stanowią dla nas istotną część działalności. Patrząc na wyzwania rynkowe i regulacyjne konsolidacja na rynku TFI jest nieunikniona – w perspektywie kilku lat może się okazać, że pozostaną jedynie albo małe butiki zbudowane wokół jednego rozwiązania albo duże podmioty z pełną ofertą, jak wkrótce ALTUS TFI S.A. – mówi Tomasz Jędrzejczak, prezes Esaliens TFI S.A.


Połączenie towarzystw powinno planowo zakończyć się jeszcze w 2018 r. Odbędzie się na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych tj. poprzez przeniesienie całego majątku Esaliens TFI S.A. na ALTUS TFI S.A., z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego ALTUS TFI S.A. poprzez emisję nowych akcji, które następnie zostaną wydane akcjonariuszom Esaliens TFI S.A. Wstępnie, w oparciu o wycenę zarządczą, na potrzeby dalszych prac nad ustaleniem warunków połączenia, zarządy obydwu spółek ustaliły, że parytet wymiany akcji ALTUS TFI S.A. do Esaliens TFI S.A. wyniesie 5:1, przy czym ostateczna propozycja zostanie przedstawiona w planie połączenia spółek. Zarządy przyjmują, że akcje nowej emisji ALTUS TFI S.A. wydane akcjonariuszom Esaliens TFI S.A. będą uprawniać do udziału w zysku ALTUS TFI S.A. za 2018 r.


Nadzór nad sprawnym połączeniem obu podmiotów będzie sprawował Piotr Osiecki, prezes i główny akcjonariusz ALTUS TFI S.A. Zostanie szefem specjalnego Komitetu Sterującego Integracji ALTUS TFI S.A. i Esaliens TFI S.A. W związku z tym, jak również z upływającą kadencją zarządu, Piotr Osiecki nie będzie kandydował na stanowisko prezesa zarządu ALTUS TFI S.A. Przejdzie do rady nadzorczej, której chce aktywnie przewodniczyć. - Chciałbym być aktywnym przewodniczącym rady nadzorczej ALTUS TFI S.A. Wspierać zarząd spółki w jej rozwoju, nie tylko sprawować funkcję nadzorczą – wyjaśnia Piotr Osiecki.


Na stanowisko Prezesa Zarządu ALTUS TFI S.A. zostanie zarekomendowany Pan Krzysztof Mazurek, obecnie członek zarządu nadzorujący obszar sprzedaży, który jest związany z ALTUS TFI S.A. od ponad 5 lat i posiada wieloletnie doświadczenie w branży finansowej i na rynku TFI.


Źródło: ALTUS TFI S.A

08.06.2018


Tagi: przejęcie, Esaliens TFI S.A.


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...