QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Obawy o strajk windują ceny miedzi

Paweł Grubiak

Ostatnie dni na rynku miedzi były niezwykle emocjonujące dla inwestorów. Cena tego metalu gwałtownie wzrosła. W przypadku londyńskich notowań, przekroczony został poziom 7200 USD za tonę, a cena miedzi zbliżyła się już nawet do okolic 7300 USD za tonę. Również na nowojorskiej giełdzie towarowej notowania miedzi wystrzeliły w górę, przekraczając poziom 3,20 USD za funt i docierając do okolic 3,26-3,27 USD za funt. W obu przypadkach, oznacza to dotarcie notowań miedzi do najwyższych poziomów od przełomu grudnia 2017 roku i stycznia bieżącego roku.


W ostatnich dniach wsparciem dla cen miedzi była względna słabość amerykańskiego dolara, który oddawał część zwyżek z wcześniejszych tygodni. Jednak sytuacja na rynku walutowym i tak miała drugorzędne znaczenie przy kształtowaniu się cen miedzi: najważniejszym czynnikiem, który doprowadził do zwyżki, były obawy o strajk górników w kopalni Escondida w Chile.


Chile odpowiada za około jedną trzecią globalnego wydobycia miedzi, natomiast Escondida to największa kopalnia miedzi na świecie: produkowane jest w niej około 5-6% całkowitego globalnego wydobycia miedzi. To sprawia, że inwestorzy są szczególnie wrażliwi nie tylko na wydarzenia w Chile, lecz także konkretnie w tej kopalni.


wykres


Ich wrażliwość jest tym większa, że górnicy z Escondida nie dalej jak w minionym roku mocno wstrząsnęli rynkiem miedzi na świecie. Ze względu na nieudane negocjacje z zarządem spółki BHP Billiton, zarządzającej kopalnią, zdecydowali się oni na strajk, który potrwał 1,5 miesiąca. Tym razem może, ale nie musi być podobnie. Na razie górnicy zaproponowali własne warunki dotyczące zarobków i bonusów, które są ambitne i mogą być trudne do spełnienia przez BHP Billiton. Wśród inwestorów panują więc obawy, że spółka odniesie się do nich sceptycznie, wysuwając kontrpropozycję, która z kolei nie zostanie przyjęta przez pracowników kopalni. Negocjacje obu stron trwają już od dłuższego czasu i w tym roku już kilkakrotnie nie osiągnięto porozumienia.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.06.2018


Tagi: miedź, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...