QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złotówka znów się umacnia

foto

Wczorajsze posiedzenie RPP nie przyniosło wielu niespodzianek rynkom. W dalszym ciągu horyzont najbliższych podwyżek się oddala. Uspokojenie we Włoszech pozwoliło złotemu odrobić sporą część strat.


Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa procentowa pozostaje w Polsce na poziomie 1,5%. Oznacza to, że jesteśmy właśnie na poziomie USA. Co więcej, jeżeli zgodnie z konsensusem rynkowym dojdzie za tydzień do podwyżki stóp procentowych w USA, będziemy mieć niższą stawkę niż Amerykanie. Przeważnie jest tak, że gorzej rozwinięte państwa utrzymują jednak wyższe stopy procentowe. Co ciekawe obecne projekcje mówią, że w Polsce na najbliższą podwyżkę poczekamy jeszcze dwa lata. Powodem jest niska inflacja oraz generalnie powolne wychodzenie Europy z kryzysu. Co ciekawe inflacji nie poruszył znacząco nawet wzrost cen ropy naftowej, który podnosi ceny paliw. Jaki ma to wpływ na ceny walut? Im wyższe stopy procentowe tym więcej inwestorów chce trzymać w danym walorze swoje środki. W rezultacie obecnie coraz więcej kapitału płynie za ocean do USA. To z kolei odpowiada za ostatnie umocnienie dolara.


Uspokojenie w Europie pomaga złotemu

Wczorajszy dzień pomimo dość słabego startu pozwolił odetchnąć trochę inwestorom. Obligacje włoskie co prawda zbliżyły się do 3%, aczkolwiek szybko cofnęły się spod tych poziomów. Było to wynikiem przyzwyczajanie się inwestorów, że kryzys na południu kontynentu się wyjaśnia. To również dlatego zaczęły odrabiać straty waluty naszego regionu. Euro wraz z dzisiejszym porannym umocnieniem kosztuje już 4,26 zł. Z jednej strony nie jest to tanio patrząc na poziomy od początku roku, ale na końcu mają kosztowało 4,34 zł. Frank staniał do 3,68 zł po tym jak pod koniec maja odbił się od 3,80 zł. Również względem funta złotówka odrobiła część strat i nie tylko nie zbliża się cena brytyjskiej waluty do 5 zł ale spadła w okolice 4,85 zł. Dolar z okolic 3,75 zł trafił na 3,60 zł. Wiele osób zastanawia się co dalej? Tym bardziej, że zbliżające się wakacje zachęcają do zakupu walut na zagraniczne wyjazdy. Tutaj nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli Włosi utworzą stabilny rząd i uszanują fakt, że budżet pomimo osiągnięcia gigantycznego zadłużenia nie jest z gumy złotówka powinna dalej się umacniać. W przeciwnym scenariuszu możemy oglądać powrót do poprzednich poziomów. Konflikt handlowy pomiędzy USA a większością gospodarek powinien być tematem drugorzędnym za wyjątkiem relacji złotego do dolara.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

07.06.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...