QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Vollgeld straszy SNB

wykres


Rewizja danych o wzroście PKB w strefie euro w 1q18 potwierdzi, że gospodarka strefy minęła szczyt cyklu koniunkturalnego, a głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostał popyt wewnętrzny. Dane z Niemiec (zamówienia w przemyśle za kwiecień, w tym zamówienia eksportowe) są w tym kontekście istotną wskazówką pokazującą kondycję globalnego ożywienia na początku 2q18.


Jeżeli ceny nieruchomości w Wlk. Brytanii utrzymały trend spadkowy w maju, oddalałoby to szansę na realizację - oczekiwanego przez część uczestników rynku - scenariusza wakacyjnej podwyżki stóp przez Bank Anglii.


Przegląd wydarzeń:

  • Inflacja CPI w Szwajcarii zaskoczyła in plus rosnąc w maju do poziomu 1,0% r/r (najwyżej od 2012). Wpływ na odczyt miały rosnące (globalnie) ceny paliw. Nie zmienia to jednak naszej oceny, że presja inflacyjna jest nadal słaba, a ostatnie umocnienie CHF może ją dodatkowo łagodzić. Uwagę SNB na razie przykuwa niedzielne referendum w sprawie tzw. Vollgeld.
  • Posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w krajowej polityce pieniężnej. Zarówno komunikat, jak i konferencja prasowa nie wniosły wiele nowego co do możliwości zmian przyszłego kierunku polityki RPP
  • .
  • Główny ekonomista EBC P.Praet powiedział, że przyszłotygodniowe posiedzenie Banku ma być decydujące dla oceny, czy program QE EBC trwa wystarczająco długo, aby umożliwić osiągnięcie celu inflacyjnego oraz czy Bank może ogłosić jego zakończenie. Główny ekonomista banku wskazał na zbliżanie się oczekiwań inflacyjnych do celu banku oraz sygnały przekładania się napięć na rynku pracy na wzrost wynagrodzeń, co należy odbierać jako sygnały zbliżającej się decyzji EBC ws. zakończenia QE (uważamy, że prawdopodobieństwo jej ogłoszenia w lip. jest nieznacznie większe niż w cze.).
  • Dane o wydajności pracy w USA pokazały jej nieznaczne przyspieszenie w 1q18 przy spadku dynamiki jednostkowych kosztów pracy (r/r). Brak silnej presji kosztowej oznacza, że Rezerwa Federalna będzie wciąż z dużą ostrożnością podchodziła do podwyżek stóp proc. (wciąż oczekujemy jeszcze 3 podwyżek w 2018, w tym kolejnej na najbliższym posiedzeniu FOMC).
  • Min. E. Rafalska podała, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do 6,1% z 6,3% w kwietniu (zgodnie z oczekiwaniami). Po odsezonowaniu nastąpiła stabilizacja na poziomie 6,2%, za sprawą ograniczeń podażowych.

Źródło: PKO Bank Polski

07.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE