QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Jakie nieruchomości kupujemy na rynku pierwotnym

wykres


Rekordy sprzedaży na rynku pierwotnym świadczą o dużym zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem kupujących, a gdzie najchętniej nabywcy poszukują informacji na temat odpowiedniej inwestycji?


Zakup nowego domu lub mieszkania jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych podejmowanych w życiu decyzji. Otodom.pl – największy serwis nieruchomości w naszym kraju, na podstawie badań Kantar TNS opublikował raport dotyczący preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Zapytano grupę 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Wśród ankietowanych aż 81 procent wybrało budownictwo wielorodzinne. Ponad połowę (57 proc.) stanowiły osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat. Kolejną najliczniejszą grupą kupującą mieszkania i domy z rynku pierwotnego były osoby w wieku od 40 do 49 lat.


Największą popularnością wśród respondentów cieszyły się powierzchnie w przedziale 61-80 m2 (29 proc.) oraz 51-60 m2 (28 proc.). Przy czym w przypadku metrażu, który przekraczał 80 m2 aż 59 proc. stanowiło budownictwo jednorodzinne, a tylko 2 procent właścicieli mieszkań zdecydowało się na taką powierzchnię. Podobnie w przypadku preferowanej liczby pokoi. 46 proc. badanych zdecydowało się na 3 pokoje w mieszkaniu, za to aż 77 proc. właścicieli domów wybrało 4 lub więcej pomieszczeń.


wykres


Właściciele mieszkań i domów najchętniej poszukują informacji dotyczących ofert z rynku pierwotnego na stronach internetowych deweloperów – deklaruje tak 60 procent badanych. Kolejnym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe, z których skorzystało 47 proc. respondentów. Jest to znaczny skok w porównaniu z rokiem 2014 i 2015, gdy z tych źródeł informacji skorzystało odpowiednio 23 i 25 proc. poszukujących mieszkań i domów. Na trzecim miejscu znajdują się strony internetowe biur/agencji nieruchomości, z których skorzystało 38 proc. badanych.


- Aż 76 procent ankietowanych poszukując mieszkania lub domu skorzystało z któregoś z portali z ofertami nieruchomości, a 59 procent zakupiło za ich pośrednictwem nieruchomość. Jest to świetny wynik, ponieważ świadczy nie tylko o dużym zainteresowaniu tego typu portalami, ale także o ich skuteczności – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl


Największą popularnością wśród badanych cieszą się takie portale jak: Otodom (49 proc.), OLX (26 proc.) oraz Gratka (24 proc.).


Autor: Beata Kowalewska, Otodom.pl i Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.


Źródło: Otodom.pl

06.06.2018


Tagi: mieszkania, domy, preferencje zakupowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO