QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Jakie nieruchomości kupujemy na rynku pierwotnym

wykres


Rekordy sprzedaży na rynku pierwotnym świadczą o dużym zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem kupujących, a gdzie najchętniej nabywcy poszukują informacji na temat odpowiedniej inwestycji?


Zakup nowego domu lub mieszkania jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych podejmowanych w życiu decyzji. Otodom.pl – największy serwis nieruchomości w naszym kraju, na podstawie badań Kantar TNS opublikował raport dotyczący preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Zapytano grupę 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Wśród ankietowanych aż 81 procent wybrało budownictwo wielorodzinne. Ponad połowę (57 proc.) stanowiły osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat. Kolejną najliczniejszą grupą kupującą mieszkania i domy z rynku pierwotnego były osoby w wieku od 40 do 49 lat.


Największą popularnością wśród respondentów cieszyły się powierzchnie w przedziale 61-80 m2 (29 proc.) oraz 51-60 m2 (28 proc.). Przy czym w przypadku metrażu, który przekraczał 80 m2 aż 59 proc. stanowiło budownictwo jednorodzinne, a tylko 2 procent właścicieli mieszkań zdecydowało się na taką powierzchnię. Podobnie w przypadku preferowanej liczby pokoi. 46 proc. badanych zdecydowało się na 3 pokoje w mieszkaniu, za to aż 77 proc. właścicieli domów wybrało 4 lub więcej pomieszczeń.


wykres


Właściciele mieszkań i domów najchętniej poszukują informacji dotyczących ofert z rynku pierwotnego na stronach internetowych deweloperów – deklaruje tak 60 procent badanych. Kolejnym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe, z których skorzystało 47 proc. respondentów. Jest to znaczny skok w porównaniu z rokiem 2014 i 2015, gdy z tych źródeł informacji skorzystało odpowiednio 23 i 25 proc. poszukujących mieszkań i domów. Na trzecim miejscu znajdują się strony internetowe biur/agencji nieruchomości, z których skorzystało 38 proc. badanych.


- Aż 76 procent ankietowanych poszukując mieszkania lub domu skorzystało z któregoś z portali z ofertami nieruchomości, a 59 procent zakupiło za ich pośrednictwem nieruchomość. Jest to świetny wynik, ponieważ świadczy nie tylko o dużym zainteresowaniu tego typu portalami, ale także o ich skuteczności – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl


Największą popularnością wśród badanych cieszą się takie portale jak: Otodom (49 proc.), OLX (26 proc.) oraz Gratka (24 proc.).


Autor: Beata Kowalewska, Otodom.pl i Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.


Źródło: Otodom.pl

06.06.2018


Tagi: mieszkania, domy, preferencje zakupowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE