QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrost podaży ropy naftowej

Paweł Grubiak

Jeszcze dwa tygodnie temu cena ropy naftowej gatunku Brent przekraczała poziom 80 USD za baryłkę, a na globalnym rynku tego surowca pojawiały się obawy, że to jeszcze nie koniec zwyżek, a cena ropy może sięgnąć nawet 100 USD za baryłkę. Obecnie nastroje inwestorów na rynku „czarnego złota” są jednak zupełnie inne: cena ropy spada i pojawiają się spekulacje, jak nisko może ona dotrzeć, zwłaszcza że końca presji podażowej na rynku tego surowca nie widać. Jeszcze gorzej niż ceny ropy Brent radzą sobie notowania amerykańskiej ropy WTI, które spadły już do okolic 65 USD za baryłkę.


Zniżka cen ropy naftowej to efekt oczekiwań związanych ze zwiększaniem globalnej podaży ropy naftowej. Taki scenariusz jest teraz już praktycznie pewny, biorąc pod uwagę rosnącą produkcję ropy w Stanach Zjednoczonych oraz planowane zmiany w porozumieniu naftowym OPEC i Rosji.


W przypadku USA, nowe informacje dotyczące wzrostu podaży pojawiły się w poprzednim tygodniu. EIA (Energy Information Administration), będąca częścią Departamentu Energii, podała w swoim miesięcznym raporcie, że marcowa produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wyniosła 10,47 mln baryłek, czyli osiągnęła kolejny rekord. Dodatkowo, firma Baker Hughes oznajmiła, że w poprzednim tygodniu po raz kolejny wzrosła liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA W We wtorek i środę mają zostać opublikowane raporty dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według prognoz, zapasy te spadły i taki scenariusz jest uwzględniony w cenach ropy. USA to największy konsument tego surowca na świecie.


wykres


Sytuacja w Stanach Zjednoczonych sprzyja spadkom cen ropy, jednak nie jest ona niczym nowym: wzrost produkcji ropy w tym kraju utrzymuje się od dłuższego czasu. Z tej przyczyny jeszcze ważniejszym czynnikiem cenotwórczym na rynku tego surowca jest obecnie kwestia potencjalnych zmian w porozumieniu naftowym państw OPEC i niektórych krajów non-OPEC. Już 22 czerwca w Wiedniu spotkają się przedstawiciele tych krajów, a rezultatem ich dyskusji może być podniesienie limitów produkcji ropy.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

05.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...