QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polityka pociąga za rynkowe sznurki

wykres


W centrum uwagi pozostają wydarzenia polityczne, chociaż ich epicentrum przesuwa się z Europy (nowe rządy w Hiszpanii i we Włoszech) do USA. W obliczu ponownych wzajemnych gróźb celnych na linii USA i Chiny, oraz ceł odwetowych ogłoszonych przez UE, Kanadę i Meksyk widmo wojny handlowej ponownie stało się realne. Protekcjonizm będzie też pewnie jednym z istotniejszych tematów rozpoczynającego się w pt. szczytu państw G7.


Publikację danych rozpoczniemy od testu nastrojów inwestorów w strefie euro (indeks Sentix, dziś.). „Twarde” dane ze strefy euro powinny potwierdzić, że jej gospodarka minęła szczyt (dynamika PKB w 1q, czw.), a słabnący popyt zagraniczny neutralizuje stabilny popyt wewnętrzny (sprzedaż det. za kwi., wt.). Na wytracające impet ożywienie w światowej gospodarce wskażą też najprawdopodobniej dane z Niemiec za kwi. (zam. w przemyśle - czw., produkcja przemysłowa, saldo handlu zagr. - pt.).


Na krajowym rynku warto odnotować posiedzenie RPP (wt.-śr.). Ciekawe będą komentarze gremium odnośnie do struktury krajowego PKB w 1q18 (duża rola zapasów) i do ostatnich wydarzeń w otoczeniu zewnętrznym, które zaowocowały osłabieniem złotego.


Zwieńczeniem tygodnia będzie możliwy przegląd ratingu Polski przez agencję ratingową Fitch (pt.). Nie spodziewamy się zmian ratingu ani jego perspektywy. Uwagę zwrócić mogą komentarze dotyczące alokacji środków UE w przyszłym budżecie na lata 2021-27 oraz postrzeganie stabilności Polski w obliczu rosnących ryzyk zewnętrznych.


Przegląd wydarzeń:

  • PMI w przetwórstwie przemysłowym w maju obniżył się do 53,5 pkt. nadal sygnalizując, że aktywność w krajowym przemyśle jest wysoka.
  • Trendy na r. pracy w USA w maju wpisują się dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed i wskazują na: obejmujący wszystkie sektory wzrost zatrudnienia (223 tys. etatów), dalszy spadek stopy bezrobocia (do 3,8%, najniżej od 2000 roku), ale wciąż jedynie umiarkowany wzrost płac (2,7% r/r).
  • Najmniejszych wątpliwości co do siły gospodarki USA nie zostawia także indeks ISM dla przetwórstwa przemysłowego, który wzrósł w maju do 58,7 pkt. wskazując m. in. na bardzo silny wzrost produkcji (61,5 pkt.), czy najwyższy od kwi. 2011 komponent cenowy.
  • Minutes RPP nie przyniosły nowych informacji co do ocen i perspektyw polityki pieniężnej (m.in. brak wzmianek o dyskusji nt. niestandardowych działań, o których wspomniano na ostatniej konferencji RPP).

Źródło: PKO Bank Polski

04.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...