QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Podwyższona zmienność na ropie

Paweł Grubiak

Choć w piątkowy poranek ceny kontraktów na ropę naftową na giełdach surowcowych w Nowym Jorku i Londynie są na minimalnym plusie, o tyle na przestrzeni całego tygodnia widzimy dużą rozbieżność w notowaniach surowca w Europie i za oceanem. Notowana obecnie po 67,10 dolarów za baryłkę na nowojorskiej NYMEX ropa WTI od początku tygodnia traci ponad 1%. Z kolei handlowane po 77,70 dolarów na ICE w Londynie kontrakty na brent podrożały w tym tygodniu o ponad 1,5%.


Tegoroczne szczyty z zeszłego tygodnia pozostają już tylko wspomnieniem, po tym jak ubiegły piątek przyniósł prawdziwe tąpnięcie na rynku ropy. Od tamtej pory nieco strat odrobił tylko brent, choć wciąż znajduje się wyraźnie poniżej cen notowanych na początku ubiegłego tygodnia. W niełasce pozostają natomiast kontrakty na WTI, które po próbie odbicia w środę i czwartek – w piątek powróciły do punktu wyjścia. Zbyt małym wsparciem okazała się zatem informacja o spadku zapasów „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej podała w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy surowca zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu o 3,62 mln baryłek. Konsensus analityków wskazywał na spadek o 0,4 mln baryłek.


Wzrostowi notowań ropy nie sprzyjają także informacje dochodzące z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Obaj naftowi potentaci coraz głośniej myślą o podwyższeniu produkcji na globalne rynki paliw, którą ograniczyły w styczniu 2017 r. Ma to być odpowiedź na deficyt dostaw z Wenezueli oraz możliwe ograniczenia produkcji i eksportu ropy w Iranie na skutek sankcji.


wykres


Spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 22 czerwca i właśnie do tego dnia możemy się spodziewać podwyższonej zmienności na notowaniach ropy. W Wiedniu kartel OPEC oraz inni znaczący eksporterzy ropy, w tym Rosja, będą omawiać potencjalne złagodzenie ustalonych wcześniej cięć dostaw „czarnego złota”. Według większości ekspertów najprawdopodobniej dojdzie do modyfikacji porozumienia i ustalenia wyższych limitów produkcji surowca.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

01.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...