QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Aktywność w przemyśle nadal wysoka

wykres


PMI dla polskiego przemysłu obniżył się w maju do 53,3 pkt. (vs 53,9 pkt. w kwietniu; PKO: 53,5 pkt; konsensus: 53,4 pkt.), nadal sygnalizując, że aktywność w krajowym przetwórstwie przemysłowym jest wysoka. Indeks utrzymał się powyżej progu neutralnego 44 miesiąc z rzędu. Dane są neutralne dla polityki pieniężnej.


Po kwietniowym odbiciu, w maju tempo wzrostu produkcji wyhamowało do najniższego od 9 miesięcy (53,2 pkt. vs 55,4 pkt. w kwi.) i to ono w zdecydowanej większości odpowiada za spadek ogólnej oceny koniunktury. Wyhamowanie produkcji kontrastuje z najwyższą od 5 miesięcy aktywnością zakupową. Być może na niższe oceny pierwszego z komponentów wpłynął więc wyjątkowo niekorzystny kalendarz (dwie „majówki”).


Tempo wzrostu zamówień było także nieco słabsze, głównie ze względu na spadek nowych zamówień eksportowych, wpisujący się w analogiczny trend obserwowany także w innych europejskich gospodarkach. Obniżył się także odczyt subindeksu zatrudnienia.


Wskaźnik ogółem pozostał na relatywnie wysokim poziomie, głównie ze względu na wzrost zaległości produkcyjnych oraz opóźnień w dostawach – co sygnalizuje dalsze narastanie presji na wydajność. Wskazuje to, że aktywność w przemyśle powinna się nadal utrzymywać na solidnym poziomie, chociaż bieżące odczyty subindeksu produkcji są nieco słabsze niż te z przełomu roku. Sygnały te są spójne z naszymi oczekiwaniami (por. Kwartalnik ekonomiczny „Bezpieczna przystań” z 28 maja 2018), że tempo wzrostu gospodarczego obniży się w 2q18, ale nadal będzie wyraźnie powyżej 4%.


Presji wydajnościowej towarzyszy wzrost kosztów produkcji, na co złożyły się m.in. wyższe ceny stali oraz słabszy złoty. Oznacza to utrzymanie wzrostów cen wyrobów gotowych.


Dane o PMI nadal potwierdzają pozytywny obraz gospodarki. Relatywnie wysokiej dynamice PKB towarzyszy bardzo umiarkowana inflacja, a ryzyko kumulacji wyraźnych nierównowag pozostaje niskie.


Źródło: PKO Bank Polski

01.06.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...