QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polska gospodarka: Ponad 5% wzrostu, niespełna 2% inflacji

wykres


Inflacja CPI wzrosła w maju słabiej od oczekiwań, do 1,7% r/r (PKO: 1,9% r/r, konsumpcja: 1,9% r/r) z 1,6% r/r, a wzrost PKB wyniósł w 1q18 5,2% r/r (PKOe: 5,3%; konsumpcja: 4,8%; flash 5,1%, vs 4,9% r/r w 4q17).


Przyczyną wzrostu inflacji było głównie przyspieszenie dynamiki cen paliw związane ze wzrostami cen ropy oraz osłabieniem PLN. Wciąż widzimy (krótkoterm.) potencjał do dalszego wzrostu cen paliw ze względu na cykl zapasów ropy oraz zawirowania na r. finansowych zw. m.in. z sytuacją we Włoszech, przekładające się na osłabienie PLN, w tym zwłaszcza w relacji do USD.


Ostatnie wzrosty cen paliw, a także osłabienie złotego będą się przekładać na wzrost inflacji bazowej, w szczególności: usług transport., turystyki zagr. oraz tow. importowanych (głównie tych wycenianych w USD, m.in. elektroniki). Majowy odczyt pokaże jednak (nieco zaskakującą naszym zdaniem) stabilizację inflacji bazowej (0,6% r/r) sugerując, że presja inflacyjna jest bardzo ograniczona.Wzrost inflacji ograniczyły ceny żywności (w szczególności owoców i warzyw), na które wpływ miało wejście na rynek nowalijek.


Uwzględniając ostatnie ruchy na globalnych rynkach surowców i osłabienie złotego oczekujemy, że inflacja przyspieszy do ok. 2,2% r/r w cze./lip., niemniej w dalszej części roku zostanie zepchnięta poniżej 1,5% r/r przez dynamikę cen żywności (na którą wpłynie wysoka baza statystyczna z ubiegłego roku – efekt ówczesnych wzrostów cen masła i jaj).


Szczegóły odczytu PKB są rozczarowujące i sugerują, że utrzymanie wzrostu PKB powyżej 5% w dalszej części roku może być trudne.


Popyt krajowy wzrósł o 6,8% r/r w 1q (vs 5,1% r/r w 4q), a wkład eksportu netto do wzrostu był ujemny (-1,2pp vs 0,0pp w 4q). Złożyły się na niego niższe dynamiki eksportu i importu, przy czym dynamika eksportu obniżyła się głębiej (1,1% r/r z 8,2% r/r w 4q) niż importu (3,5% r/r wobec 8,9% r/r w 4q).


Konsumpcja prywatna rośnie stabilnie (4,8% r/r vs 5,0% r/r w 4q), relatywnie mocna była także konsumpcja publiczna (3,6% r/r wobec 4,8% r/r w 4q).


Mimo silnego wzrostu inwestycji publicznych, sugerowanego przez wzrost produkcji budowlano-montażowej, inwestycje ogółem wzrosły w 1q o 8,1% r/r, poniżej naszego szacunku i konsensusu. Dynamika inwestycji ogółem pozostała zatem zbliżona do inwestycji dużych firm (6,6% r/r w 1q).


Wysoki wkład zapasów – niestabilnego komponentu - do wzrostu PKB (1,9pp w 1q wobec 0,1pp w 4q) sugeruje, że utrzymanie tempa wzrostu PKB powyżej 5% w dalszej części roku może być trudne.


Opublikowana dziś seria danych z gospodarki jest neutralna dla krajowej polityki pieniężnej.


Źródło: PKO Bank Polski

30.05.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE