QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Haitong Bank: KUPUJ dla Play Communications (FV 32,40 PLN)

wykres


Haitong Bank w raporcie z 29 maja (godz. 08:17) podtrzymuje rekomendację KUPUJ dla Play Communications, ale obniża cenę docelową do 32,40 PLN (z 40,50 PLN). Wpływa na to głównie odcięta dywidenda na akcję w wysokości 2,57 PLN i skorygowanie w dół o 4/4/6 proc. EBITDA w latach 2018-2020. Co wynika ze spodziewanych wyższych kosztów roamingu i malejącej dynamiki sprzedaży telefonów.


Od debiutu giełdowego cena akcji Play’a spadła o 28 proc., z czego ok. 20 proc. w maju 2018 r. Analitycy Haitong Bank uważają jednak, że była to zbyt nerwowa reakcja rynku. Po pierwsze zaznaczają, że obecny spadek EBITDA spowodowany jest wyższymi kosztami roamingu zarówno międzynarodowego jak i krajowego, a tendencja ta powinna ulec zmianie w 2019 r. Po drugie, spodziewana wartość dywidendy na akcję ma ścisły związek z wypracowanymi wolnymi przepływami pieniężnymi dla akcjonariuszy, a presję jakiej podlegają EBITDA i wydatki inwestycyjne może złagodzić poprawa w obszarze kapitału obrotowego, spadku kosztów odsetek i zapłaconego podatku. Możliwe zatem wydaje się utrzymanie dywidendy w wysokości 2,57 PLN, co oznacza że stopa dywidendy może osiągnąć imponujące 11 proc. Fakt, że pochłonie to większość przepływów dla akcjonariuszy nie powinien stanowić problemu, jako że spłata zadłużenia nie jest obecnie priorytetem Play’a, o czym rynek wydaję się, że zapomniał. Po trzecie, nawet jeśli dojdzie do fuzji T-Mobile’a z UPC, doświadczenie uczy, że na zgodę władz antymonopolowych w branży telekomunikacyjnej czeka się około roku. To pozwoli Play’owi wzmocnić swoją sieć, jak i portfel oferowanych produktów (AirFiber). Zdaniem analityków, transakcje Polsat/Netia/UEFA/ElevenSports stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla platform typu kablowych (CATV) oraz satelitarnych jak NC+ , których przewagą konkurencyjną zawsze był płatny kontent telewizyjny lub oparta na stałych łączach wysoka jakość, a to stopniowo zmienia się na korzyść Cyfrowego Polsatu czy Orange Polska.


Wzrost przepływu danych w sieci Play w latach 2016-2017 wyniósł 50 proc. r/r, podczas gdy koszty roamingu krajowego liczone r/r wzrastały o 5-15 proc. W pierwszym kwartale bieżącego roku przepływ danych spółki wzrósł o 40 proc. licząc r/r, a koszty roamingu krajowego o 43 proc. Głównym powodem jest jednak nie przepływ danych, którego dynamika nieco osłabła, tylko czteroletnia umowa z Orange o wartości 321 mln PLN. Większość należności z jej tytułu jest niezależna od wielkości przepływu danych i płatna z góry. W całym 2018 r. analitycy Haitong Bank przewidują koszty roamingu krajowego w wysokości 290 mln PLN oraz ich spadek do 230 mln PLN w roku 2019. Głównie z uwagi na niższe opłaty stałe na rzecz Orange i mniejszą zależność od Plus/T-Mobile. Wprowadzony w lipcu 2017 r. system RLAH (Roam Like At Home) wywarł presję na wszystkich operatorów usług mobilnych. Play spodziewa się, że to zmniejszy zysk operacyjny EBITDA za 2018 r. o 100 mln PLN. Natomiast z uwagi na wprowadzone dodatkowe opłaty za świadczenie usług, ujemny wpływ RLAH powinien zostać całkowicie zneutralizowany w 2019 r.


Autor: Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank


Źródło: Haitong Bank

30.05.2018


Tagi: spółka, rekomendacja, Dom Development, LC Corp, Ronson, Atal, akcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...