QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gwałtowna przecena ropy naftowej

Paweł Grubiak

Końcówka minionego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła dramatyczny spadek notowań tego surowca. Notowania ropy Brent, które rozpoczynały piątkową sesję w okolicach 79 USD za baryłkę, kończyły ją blisko poziomu 76 USD za baryłkę, a w poniedziałek chwilowo spadły nawet poniżej poziomu 75 USD za baryłkę.


Analogiczna zniżka była obserwowana na wykresie amerykańskiej ropy WTI, która w piątek spadła z poziomu niemal 71 USD za baryłkę do okolic 67 USD za baryłkę i w pierwszy dzień tygodnia kontynuowała zniżkę. We wtorek rano notowania ropy naftowej radzą sobie jednak już trochę lepiej i delikatnie rosną. Odbicie jest jednak nieznaczne, co świadczy o wciąż dużej sile strony podażowej na tym rynku.


Jeszcze tydzień temu sytuacja była zupełnie inna: notowania ropy naftowej poruszały się na tegorocznych szczytach i na najwyższych poziomach od 2014 roku. Nagłą zmianę nastrojów zaczęły wywoływać komunikaty ze strony m.in. polityków z Arabii Saudyjskiej oraz Rosji. Zasugerowali oni, że porozumienie naftowe, narzucające limity produkcji ropy na większość państw OPEC i niektóre kraje spoza OPEC, nie spełnia już dobrze swojej roli i powinno być zmodyfikowane. Okazja do tego nastąpi już w drugiej połowie przyszłego miesiąca, ponieważ w dniach 22-23 czerwca ma odbyć się spotkanie przedstawicieli państw, które podpisały to porozumienie.


wykres


Zmiany w porozumieniu faktycznie mają sens, ponieważ w ostatnim czasie dynamicznie spadła produkcja ropy naftowej w Wenezueli, przez co całe OPEC dopasowało się do limitów z dużą nawiązką (w kwietniu stopień dopasowania przekraczał 150%). Uwzględniając kłopoty Wenezueli, inne kraje mogłyby trochę zwiększyć wydobycie ropy naftowej bez zalewania rynku nadprogramową podażą. Biorąc pod uwagę możliwe ograniczenia produkcji i eksportu ropy w Iranie na skutek sankcji, OPEC nie stoi już w obliczu problemu zbyt dużych zapasów, lecz może w perspektywie kilku miesięcy zadawać pytania o zbyt małe zapasy. Tym samym, modyfikacja porozumienia i wyższe limity są uzasadnione i mają dużą szansę realizacji w kolejnych miesiącach.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

29.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...