QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Studenci Politechniki Wrocławskiej w motoryzacyjnej czołówce

wykres


Z Politechniki Wrocławskiej prosto na tory Formuły 1. Rywalizacja z najzdolniejszymi inżynierami i menadżerami w akademickim świecie. Praca wśród pasjonatów motoryzacji. Tak wygląda codzienność członków PWR Racing Team, których wspiera Lange Łukaszuk z podwrocławskiego Bykowa.


Zespół powstał w 2009 roku na Wydziale Mechanicznym PWr dzięki grupie ambitnych studentów, pragnących stworzyć bolid, zdolny wygrywać w prestiżowych międzynarodowych zawodach Formula Student. Od tego czasu zbudowano już 8 samochodów (dziewiąty zaprezentowano w drugiej połowie maja br. i przechodzi ostatnie szlify), a PWR Racing Team przeszedł długą drogę od trudnych początków do zwycięstwa całej edycji zawodów w 2017 roku i wejścia do ścisłej światowej czołówki.


Przedsionek świata motoryzacji

Formula Student to odbywające się na całym świecie zawody dla młodych inżynierów i menadżerów - zespołów akademickich z całego globu. Została stworzona w 1978 roku w USA. Założeniem tego pomysłu było rozwijanie innowacyjnych rozwiązań motoryzacyjnych, połączone z kształceniem inżynierów. Młodzi ludzie z każdego zespołu mieli od podstaw zaprojektować i skonstruować bolid, by następnie ścigać się nim na torze. Pierwsze zawody odbyły się w 1981 roku w Austin, w Teksasie.


Obecnie w trakcie każdej edycji studenci biorą udział w konkurencjach statycznych i dynamicznych. Pierwsze mają na celu pokazanie przygotowania zespołu pod kątem biznesowym oraz zaprezentowanie wypracowanych przez cały rok rozwiązań konstrukcyjnych. Konkurencja dynamiczna to jazda po torze. Ich zadaniem jest sprawdzenie przyspieszenia pojazdu, współpracy podzespołów podczas jazdy w zakręcie oraz wytrzymałość konstrukcji podczas wyścigu Endurance, wieńczącego zawody. Dziś w światowym rankingu Mazur Events znajduje się ponad 550 zespołów budujących bolidy z silnikiem spalinowym. PWR Racing Team jest sklasyfikowany na 5. miejscu w Europie i 16. na świecie.


Tak doskonałe wyniki są efektem ciężkiej pracy wielu ekip na przestrzeni niemal dekady działania zespołu. Korzystając z lat doświadczeń i eksperymentując z nowymi technologiami, w 2017 roku PWR Racing Team jako pierwszy polski zespół w historii sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów FS Italy. W tym samym sezonie stanął na 3. stopniu podium w Czechach i zajął 10. miejsce w FS Germany, wśród 120 najlepszych ekip z całego świata.


Kosmiczne technologie

Materiałów i technologii używanych w PWR Racing Team mogłoby pozazdrościć wiele firm z branży motoryzacyjnej. Zespół korzysta z najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych m. in. w bolidach Formuły 1 czy przemyśle lotniczym.


Wiedza, praca i sponsorzy

Nowoczesne technologie, umiejętności i wielka determinacja nie wystarczą jednak, by sięgać po najwyższe laury. Członkowie Teamu podkreślają, że nie odnieśliby tylu sukcesów bez wsparcia sponsorów – zarówno materialnego, jak i pomocy w wykonawstwie elementów czy dostarczeniu materiałów.


– Przykładowo Lange Łukaszuk z Bykowa pod Wrocławiem wyposaża nas w wysokiej jakości narzędzia i elektronarzędzia, które są niezbędne do budowy bolidu – mówi Joanna Dąbrowska. – Dzięki takiemu wsparciu nasz garaż jest zawsze świetnie wyposażony, a to pozwala nam realizować zwycięskie projekty – podkreśla.


Dobry start na rynku pracy

Jak cennym nabytkiem dla firm są studenci z zespołów Formula Student, pokazuje zaangażowanie tych pierwszych w organizację zawodów. Wystawia się na nich wielu pracodawców, w tym największe koncerny branży motoryzacyjnej. W ten sposób firmy zachęcają ekipy uniwersyteckie nie tylko do nawiązania współpracy w kontekście budowy samochodu, ale też do rekrutacji na różne stanowiska czy staże.


– Zdecydowana większość karier byłych członków naszego zespołu potoczyła się w fantastyczny sposób, m. in. dzięki umiejętnościom, jakie u nas zdobyli – podkreśla Joanna Dąbrowska. – Nie chodzi wyłącznie o typową, twardą wiedzę inżynierską, choć o nią również, ale także o umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z konfliktami, które zawsze przecież pojawiają się w grupie ludzi – wyjaśnia.


Praca w PWR Racing Team bez wątpienia jest nie lada wyzwaniem, ale także fantastyczną możliwością rozwoju, pozwalającą zdobyć doświadczenie, które umożliwia podążanie każdą ścieżką w przemyśle motoryzacyjnym i biznesie.


Źródło: Lange Łukaszuk

28.05.2018


Tagi: studenci, bolidy, PWR Racing Team


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE