QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

"Brexit nas ratuje przed hołotą". Polacy mają dość. Ruszył Brexodus

wykres


Ksenofobia, widmo Brexitu, słaby funt, rosnące ceny mieszkań i żywności przeganiają Polaków ze Zjednoczonego Królestwa. - Sytuacja bardzo się pogorszyła. Na polskie warunki ciągle zarabialiśmy świetnie, ale w drogim Londynie to już było mało - mówi money.pl Anna, która wróciła do Polski po 15 latach na Wyspach.


- Wyjechałem, bo ceny wynajmu wystrzeliły w kosmos. Po kampanii związanej z Brexitem trudniej też być Polakiem na Wyspach. Coraz bardziej we znaki daje się kryzys transportu publicznego i mocno pogarszający się dostęp do służby zdrowia. Tu już nie chodzi o drogich dentystów, ale o podstawową pomoc medyczną - mówi money.pl Bartek, który po 7 latach na Wyspach przeprowadził się do Czech.


Jak podkreśla nasz rozmówca, teraz zbiedniał, ale tylko teoretycznie. Mniej zarabia, ale też w Czechach jest taniej, a i jakość życia lepsza.


- Obecnie wynajmuję tu tylko pokój, bo czekam na żonę. Płacę 6 tys. koron (1 tys. zł - red.) za 20 metrów kwadratowych, a do pracy mam 25 minut na piechotę. W Bournemouth wynajmowałem mieszkanie 29-metrowe, za które płaciłem 800 funtów (blisko 4 tys. zł), a do pracy dojeżdżałem daleko. Ponadto w Czechach służba zdrowia jest fantastyczna, jedzenie zdrowsze, przez co schudłem, czysto, więcej słońca - zachwala Bartek, który jako katowiczanin cieszy się też z bliskości do domu. Z Brna jedzie do rodziny w 3,5 godziny.


Według doniesień ”The Times", po raz pierwszy od 2010 r. spadła łączna liczba obcokrajowców zatrudnionych w Wielkiej Brytanii. Głównym motorem zmiany byli pracownicy z Polski i siedmiu innych krajów Europy Wschodniej, które do wspólnoty dołączyły w 2004 r.


Zgodnie z przewidywaniami wyjście Brytyjczyków ze Wspólnoty okazuje się sporym ciężarem dla tamtejszego biznesu i gospodarki, w której zaczyna brakować rąk do pracy. Efekt ten pojawił się jednak dużo szybciej, niż można się było spodziewać.


Liczba pracowników z Polski, Czech, Estonii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Litwy i Łotwy spadła w ciągu roku o 91 tys. Wyrwy na rynku pracy nie zrekompensował nawet wzrost - o 60 tys. - zatrudnionych pochodzących z Rumunii i Bułgarii.


Łączna liczba obywateli unijnych zatrudnionych w Zjednoczonym Królestwie w okresie od stycznia do marca tego roku wyniosła 2 mln 29 tys. osób i była o prawie 30 tys. niższa niż przed rokiem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Polacy wyjeżdżają z Wysp? W cytowanym wyżej "The Times" Matylda Setlek, szefowej agencji marketingowej All 4 Comms, przekonuje, że z powodów czysto finansowych.


Po prostu obecnie oferowane Polakom stanowiska i pensje są mniej atrakcyjne niż wtedy, gdy przybywali kilka, kilkanaście lat temu do Zjednoczonego Królestwa. Nie jest to jednak cała prawda o Brexodusie.


- Osobiście tego nie doświadczyłem, ale stosunek do ludzi z Europy Wschodniej bardzo, ale to bardzo się pogorszył. Spotyka to też miejscowych z mieszanych małżeństw. Pracowałem z Anglikiem, który ma czeską żonę, i kilka razy na ulicy usłyszeli, że mają do dzieci mówić tylko po angielsku, bo są przecież w UK. Usłyszeli też, że mają wyp... do Polski - opowiada Bartek.


Autor: Krzysztof Janoś


Źródło: Money.pl

27.05.2018


Tagi: emigracja zarobkowa, Wielka Brytania, brexit, Brexodus


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...