QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Firmy ostrożnie patrzą w przyszłość

wykres


Ponad połowa przedsiębiorców (prawie 53%) uważa, że płynność finansowa ich firm w ciągu najbliższych 6 miesięcy nie ulegnie zmianie. Mniejszy optymizm wykazuje 13% prowadzących biznesy, którzy spodziewają się pogorszenia swojej sytuacji. Większość (prawie 56%) przedsiębiorców, odczuwa niepewność związaną z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi oraz uważa, że utrudnią one prowadzenie działalności – wynika z 15. fali cyklicznego badania Bibby MSP Index, przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services. Wśród głównych czynników przeszkadzających w dalszym rozwoju firmy zaliczane są przez przedsiębiorców także wysokie koszty pracy, niejasność przepisów prawnych związanych z prowadzonym biznesem oraz zbyt duże obciążanie podatkowe.


Obawy związane z rozbudową zespołu

W 15. fali badania Bibby MSP Index odnotowano spadek deklaracji odnoszących się do planowanych zmian w zatrudnieniu (19,8%, -3,3 pkt. proc. w porównaniu fala do fali). Prawie 3/5 respondentów jest zdania, że w nadchodzących 6 miesiącach zatrudnienie w ich firmach utrzyma się na tym samym poziomie (spadek o 0,5 pkt. proc. w porównaniu do wyników 14. fali badania Bibby MSP Index). Niemal 10% firm z sektora MŚP wskazuje, że w ciągu najbliższego półrocza zmniejszy liczbę pracowników.


Stosunkowo niski poziom optymizmu wśród przedsiębiorców w ocenie zatrudnienia w najbliższej przyszłości może być spowodowany nie tylko zmianami w prawie pracy, których konsekwencją był wzrost minimalnego wynagrodzenia pracowników, ale również ograniczenie handlu w niedzielę. Przepisy zostały wprowadzone na początku marca, dlatego trudno jeszcze w pełni ocenić ich konsekwencje dla prosperowania biznesów – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.


Ostrożność w inwestowaniu

Ponad połowa ankietowanych podczas 15. fali Bibby MSP Index wskazała, że wydatki na inwestycje nie ulegną zmianie na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy, co oznacza spadek o 2,2 pkt. proc w porównaniu do poprzedniej tury badania. Wyniki raportu obrazują, że prawie 13% respondentów jest zdania, że zaangażowanie w inne projekty ich firmy będzie na niższym poziomie (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu fala do fali).


Prawie 1/3 przedsiębiorców spodziewa się wzrostu wielkości sprzedaży (+1,9 pkt proc.), a ponad 12% jest zdania, że sprzedaż w ich firmie w najbliższym półroczu spadnie (w porównaniu z poprzednią falą badania oznacza to wzrost odsetka takich opinii o 1,1 pkt. proc.).


Polska jest ósmą największą gospodarką w Unii Europejskiej, znaczny wzrost gospodarczy w ostatnich latach wpłynął na rozwój polskich przedsiębiorstw. Warto jednak zwrócić uwagę, że prowadzący biznesy nadal obawiają się trudności związanych z pozyskiwaniem środków na nowe inwestycje przy jednoczesnym braku zdolności kredytowej. Przedsiębiorcy wskazują również jako czynniki przeszkadzające w poszerzaniu działalności niskie ceny konkurentów, trudności w zdobyciu i w pozyskaniu nowych kontrahentów oraz wyzwanie związane z wyjściem na zagraniczne rynki – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.


Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach obejmujących Azję, Europę i Amerykę Północną, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego, pomagając firmom rozwijać się na rynku rodzimych oraz międzynarodowym. Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią grupy Bibby Line Group (BLG), zróżnicowanej i perspektywicznej firmy rodzinnej, oferującej indywidualne i elastyczne rozwiązania dla klientów od ponad 200 lat.


W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP. Bibby Financial Services jest obecne od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.


Źródło: Bibby

25.05.2018


Tagi: firmy, nastroje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...