QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Minutes Fed sprzyjające wzrostom cen złota

Paweł Grubiak

Jak na razie notowania złota nie mają łatwego maja. Cena tego metalu w ostatnich tygodniach znajdowała się pod wyraźną presją podaży. Jeszcze w połowie kwietnia cena złota oscylowała w okolicach 1350-1360 USD za uncję, tymczasem maj rozpoczął się już w rejonie 1315 USD za uncję. Mimo prób odreagowania wzrostowego, w późniejszych tygodniach cena złota powróciła do spadków i zeszła poniżej poziomu 1300 USD za uncję, gdzie utrzymuje się do dzisiaj. Obecnie notowania złota poruszają się w okolicach 1290-1295 USD za uncję. W bieżącym tygodniu cena złota próbuje odrabiać część strat, jednak na razie robi to bardzo powoli, a zakres zwyżek jest niewielki.


Stronie popytowej na rynku złota pomogły opublikowane minutes z ostatniego posiedzenia Fed ws. stóp procentowych. Ich wydźwięk jest raczej gołębi: przedstawiciele Rezerwy Federalnej mniej zdecydowanie chcą podchodzić do kwestii podnoszenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W tej publikacji dali oni do zrozumienia, że są w stanie tolerować przez jakiś czas inflację wyższą od celu Fed.


Jednocześnie nie można zapominać, że mimo wszystko inwestorzy oczekują podwyżki stóp procentowych już na czerwcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku, a sam Fed w swoich minutkach zasugerował taki zamiar. Jeśli więc ten scenariusz się zrealizuje, to może mieć on neutralny wydźwięk dla cen złota.


wykres


Z kolei amerykański dolar pozostaje silny, co negatywnie wpływa na cenę złota w dłuższej perspektywie. Jeśli natomiast chodzi o najbliższe wydarzenia, to cenotwórcze na rynku tego kruszcu są także informacje polityczne. Inwestorzy na rynku złota śledzą relacje pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej w kontekście niepewnej daty spotkania Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Złoto ma status „bezpiecznej przystani” na rynkach finansowych, więc oznaki ocieplenia tych relacji będą na jego cenę wpływały negatywnie, natomiast wszelkie spięcia na linii USA-Korea Północna będą odbijały się pozytywnie na cenach złota.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

24.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...