QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wracają trudne czasy. Problem Turcji

foto

Frank szwajcarski powyżej 3,70 zł po informacjach o problemach z utworzeniem rządu we Włoszech. Lira turecka wciąż gwałtownie traci. Trump może nie zaakceptować porozumienia z Chinami.


Poranny koszmar frankowiczów

Kredytobiorcy frankowi przyzwyczaili się już do tego, że frank będzie oscylował jak w drugiej połowie kwietnia w okolicach 3,50 zł. Ostatnie dni jednak wyraźnie pokazują, że nawet jeżeli będzie to prawdą to nie od razu. Wczorajszy dzień zaczynaliśmy w okolicach 3,65 zł dzisiaj o godzinie 9:00 frank szwajcarski przebił 3,70 zł. Powodem znów jest niepewność, która narosła wokół tworzenia rządu we Włoszech. Jak się okazuje sukces tworzenia gabinetu okazał się przedwczesny. Z jednej strony obecny prezydent zdecydowanie wolałby na stanowisku premiera lidera szefa Ligi Północnej. Z drugiej strony wśród kandydatów na ministrów pojawiło się kilka bardzo kontrowersyjnych postaci, w tym przeciwnik strefy euro jako minister gospodarki. Dodatkowym smaczkiem jest zweryfikowany przez media życiorys premiera, który jednak nie jest tak krystaliczny jak początkowo sądzono. Oprócz odwrotu inwestorów od walut naszego regionu znacznie bardziej widać ucieczkę z eur,o zarówno do franka, jak i do dolara. Frank jest najmocniejszy od początku marca. Dolar z kolei od listopada. To właśnie ten ruch spowodował, że złoty do franka stracił aż tak mocno.


Lira wciąż pod presją

Gdy wczoraj pisaliśmy o problemach tureckiej liry, za dolara płacono 4,60 liry, dzisiaj rano oglądamy już poziomy 4,80 liry za dolara. Oznacza to ponad 4% straty na wartości w ciągu jednego dnia. Warto pamiętać, że niemal dokładnie za miesiąc odbędą się przyspieszone wybory w Turcji. To właśnie one mają umożliwić jeszcze większą kontrolę Erdogana nad państwem. Ekonomiści wciąż są przerażeni koncepcją, że to wysokie stopy procentowe pobudzają inflację. Jeżeli w Turcji doszłoby do obniżki stóp procentowych, w obecnej sytuacji Turcja mogłaby zostawić pod względem problemów gospodarczych daleko w tyle Argentynę.


Konflikt handlowy USA-Chiny

Analitykom wydawało się, że efekt negocjacji ,w ramach którego Chiny zgodziły się istotnie obniżyć cła między innymi na samochody i części samochodowe w celu równoważenia wzajemnego bilansu handlowego, jest korzystne. Donald Trump jednak wyraził ostatnio dokładnie odmienne zdanie. Inwestorzy znów nie wiedzą zatem co będzie się działo. A skoro nie wiedzą to się boją i sprzedają. Wypowiedzi te spowodowały spadki na giełdzie i wzrost cen ropy. Tutaj powodem były szczególnie dalsze sankcje wobec i tak znajdującej się w opłakanym stanie Wenezueli.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych seria odczytów indeksów PMI w godzinach przedpołudniowych, potem warto zwrócić uwagę na:

12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,

16:00 - USA - sprzedaż nowych domów,

16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

23.05.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...