QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dalszy wzrost cen ropy naftowej

Paweł Grubiak

Początek tygodnia na rynku ropy naftowej jest okresem dalszych zwyżek cen tego surowca. Notowania ropy naftowej WTI przekroczyły już poziom 72 USD za baryłkę, a cena europejskiej ropy Brent ponownie zbliżyła się do bariery 80 USD za baryłkę. Pierwsza próba sforsowania tego ważnego poziomu oporu miała miejsce w ubiegłym tygodniu, jednak była ona nieudana. Tymczasem w bieżącym tygodniu może mieć miejsce kolejna taka próba, zwłaszcza biorąc pod uwagę uwarunkowania fundamentalne na rynku ropy naftowej.


W ostatnich tygodniach w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy znajdował się Iran, który został na nowo objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone. USA nie tylko zapowiedziały powrót sankcji sprzed kilku lat, lecz nawet dodatkowo zaostrzyły ich warunki – Donald Trump wezwał Iran m.in. do całkowitej rezygnacji z programu nuklearnego tego kraju, a także do wycofania się z wojny w Syrii. Spełnienie takich żądań wydaje się mało prawdopodobne, zwłaszcza że politycy z Iranu już wielokrotnie podkreślali, że amerykańskie sankcje są próbą pozbawienia Iranu jakiejkolwiek siły w regionie, na co ten bliskowschodni kraj sobie nie może pozwolić.


W kwestii Iranu wiele teraz zależy od innych potęg gospodarczych świata, w tym zwłaszcza od Unii Europejskiej oraz Azji, z Chinami na czele. Regiony te są przeciwne sankcjom, jednak nie można wykluczyć, że dojdą do jakiegoś porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w celu utrzymania dobrych relacji politycznych.


W międzyczasie widmo sankcji zawisło nad innym krajem – Wenezuelą. Stany Zjednoczone rozważają podjęcie takich kroków ze względu na minione wybory prezydenckie wygrane przez autokratycznego przywódcę kraju, Nicolasa Maduro. Wynik wyborów spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a wydarzenie to uznano za farsę, zwłaszcza biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację gospodarczą w tym kraju.


Wenezuela posiada duże rezerwy ropy naftowej, lecz ze względu na pogłębiający się kryzys, wydobycie ropy w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat spadło o jedną trzecią i znajduje się na najniższym poziomie od wielu lat.


wykres


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...