QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Obligacje tracą na atrakcyjności. Trump straszy

foto

Stopy zwrotów z obligacji nie zadowalają już inwestorów. Trump dalej straszy sankcjami handlowymi, tym razem głównie Unię Europejską. Pensje w Polsce wciąż rosną.


Inwestorzy uciekają z rynku długu

Ostatnie dni to wyprzedaż obligacji państwowych. W górę idą rentowności nie tylko papierów z Włoch, gdzie kryzys polityczny daje wyraźny sygnał do odwrotu. Tendencja ta jest obecnie globalna, rośnie oprocentowanie w Niemczech, USA czy Polsce. Powodem są zmiany oczekiwań inwestorów. Skoro spodziewają się wzrostu stóp procentowych a co za tym idzie rynkowej stopy procentowej trzymanie niskooprocentowanych 10 letnich obligacji staje się mniej atrakcyjne. W rezultacie amerykańskie obligacje dają najwyższą stopę zwrotu od 7 lat. Powodem w tym wypadku jest oczekiwany w czerwcu kolejny wzrost stóp procentowych. Patrząc na wycenę kontraktów na stopę procentową więcej inwestorów zastanawia się nie czy stopy wzrosną ale o ile.


Trump dalej straszy rynki

Wczoraj podczas amerykańsko-chińskich rozmów padło kilka bardzo mocnych sformułowań z ust prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump skrytykował dotychczasową uległość USA w relacjach z Chinami i Unią Europejską. Szczególnie dużo uwagi w tym temacie poświęcił Niemcom. Powodem jest asymetria handlowa. Jak to często w wypowiedziach obecnego prezydenta wypowiedź była bardzo szeroka. Nie zabrakło uwag o handlu gazem przez Niemcy z Rosją czy o niespełnianiu wymagań wobec NATO. Nie wiadomo co by to zmieniło w temacie relacji handlowych, ale rynki wyraźnie wystraszyły się możliwych sankcji.


Pensje dalej rosną

Spadające bezrobocie w Polsce istotnie poprawia pozycję negocjacyjną pracowników. Namacalnym dowodem tej tendencji są dane pokazane przez GUS. Średnie wynagrodzenie w ciągu roku wzrosło o 7,8% i wynosi już 4840,44 zł. Biorąc pod uwagę dodatkowe 3,7% zatrudnienia pokazuje to o ile więcej jako społeczeństwo zarabiamy. To te dane odpowiedzialne są za wzrost konsumpcji, który jest przyczyną szybkiego wzrostu gospodarczego w naszym kraju.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

18.05.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...