QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Przemysł 4.0 wraz z rozwojem technologii cyfrowych musi być priorytetem w budowie cyfrowych fabryk

wykres


Rewolucyjne zmiany związane z dynamicznie postępującą cyfryzacją procesów produkcyjnych nazywamy czwartą rewolucja przemysłową. Cyfrowe fabryki wykorzystują w procesach produkcyjnych połączone sieciowo inteligentne czujniki, urządzenia sterujące czy też roboty produkcyjne. Dane z tych wszystkich urządzeń są zbierane i efektywnie przetwarzane w czasie rzeczywistym umożliwiając bardzo sprawne monitorowanie procesów produkcyjnych i inteligentne sterowanie nimi. Na dodatek dane z fabryki mogą być dostępne online zarówno dla dostawców, odbiorców, dystrybutorów, klientów czy nawet firm logistycznych.


Dzięki takim rozwiązaniom, które stały się możliwe w wyniku dynamicznego wdrażania nowych technologii (internet i rozwiązania mobilne, miniaturyzacja i cyfryzacja czujników, robotyzacja, sztuczna inteligencja czy przetwarzanie dużych zbiorów danych) można radykalnie usprawniać i optymalizować procesy produkcyjne i współpracę z partnerami, obniżać koszty, podwyższać wydajność, proaktywnie zapobiegać awariom czy przyspieszać dostawy.


- Tzw. Przemysł 4.0 to nieunikniony etap rewolucyjnych zmian w gospodarce wynikający z dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych. Przemysł jest bardzo ważnym elementem polskiej gospodarki, cyfryzacja przedsiębiorstw produkcyjnych musi być naszym priorytetem, jeśli polskie fabryki mają być konkurencyjne na coraz bardziej globalnym rynku – mówi Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.


Transformacja przedsiębiorstwa produkcyjnego w „cyfrową” fabrykę jest kluczowym wyzwaniem dla menedżerów. Najprostszą rzeczą jest zakup cyfrowej infrastruktury czy nowoczesnych systemów wspomagających „sieciowe” zarządzanie produkcją. Dla osiągnięcia sukcesu konieczna jest kompleksowa transformacja całego przedsiębiorstwa. Bardzo ważna jest w tym przypadku współpraca z dostawcami, odbiorcami czy firmami logistycznymi, żeby zbudować cyfrowe rozwiązania wspomagające cały łańcuch wartości.


- Liderzy najbardziej zaawansowani we wdrożeniu konceptu Przemysłu 4.0 podchodzą do programu transformacji cyfrowej w sposób bardzo strategiczny, zwracając szczególna uwagę na zrozumienie jak cyfryzacja może zmienić nie tylko procesy produkcyjne, ale też potrzeby klientów czy model biznesowy ich przedsiębiorstwa. W tej chwili cyfryzacja musi być kluczowym komponentem strategii biznesowej każdego przedsiębiorstwa – mówi Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce. Dodaje - Na dzisiaj jesteśmy jeszcze nadal we wczesnej fazie budowy w pełni cyfrowych fabryk. Menedżerowie nie mogą jednak biernie czekać na pełną standaryzację i dojrzałość nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Trzeba działać już teraz, wdrażając te rozwiązania, które mogą nie tylko lepiej przygotować przedsiębiorstwo do jego pełnej cyfryzacji, ale też pozwolą osiągnąć szybko istotne korzyści biznesowe.


Czynnik ludzki jest jednym z centralnych elementów czwartej rewolucji przemysłowej. Skuteczne wykorzystanie nowoczesnych technologii w cyfrowej fabryce wymaga pracowników o odpowiednich kompetencjach, którzy będą w stanie obsługiwać całą inteligentną infrastrukturę w takiej fabryce.


- Polska słynie z dobrych kadr inżynierskich i tu możemy szukać unikalnych szans dla wzmocnienia pozycji polskiego przemysłu. Warto jednak szybko odpowiednio dopasować programy kształcenia zarówno w uczelniach wyższych, jak i szkołach zawodowych, tak żeby przygotować kadry doskonale przygotowane do pracy w cyfrowych fabrykach – mówi Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.


Źródło: KPMG

15.05.2018


Tagi: cyfrowe fabryk, przemysł 4.0


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO