QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Cena ropy wysoko na skutek obaw o podaż

Paweł Grubiak

W minionym tygodniu na rynku ropy naftowej działo się dużo. Notowania ropy naftowej Brent dotarły do poziomu 78 USD za baryłkę, osiągając najwyższe poziomy cen od 2014 roku. Cena tego gatunku ropy zbliża się wielkimi krokami do kolejnej ważnej bariery: 80 USD za baryłkę. Tymczasem zwyżka cen ropy naftowej WTI była mniej spektakularna: w poprzednim tygodniu notowania tego surowca dotarły do okolic 71,50 USD za baryłkę, a w tym tygodniu poruszają się trochę niżej, bo tuż poniżej poziomu 71 UDSD za baryłkę.


Inwestorów na rynku ropy naftowej niezmiennie elektryzuje kwestia powrotu amerykańskich sankcji na Iran, która budzi obawy o podaż surowca z tego kraju. Na razie nie zmieniło się praktycznie nic w kwestii produkcji i eksportu ropy naftowej z Iranu, jednak dopiero rozpoczął się półroczny okres dostosowawczy, który ma dać poszczególnym krajom czas na zabezpieczenie dostaw z innych państw. Nie wszystkie kraje popierają jednak negatywne podejście Donalda Trumpa do Iranu: swoje wątpliwości wyrażały m.in. Chiny oraz kluczowe państwa Unii Europejskiej.


Taka postawa nie dziwi, ponieważ kraje te mają dużo ściślejsze relacje handlowe z Iranem niż Stany Zjednoczone. Chiny to największy importer irańskiej ropy naftowej, a dodatkowo kraj ten pokazał niemal rekordową aktywność rafinerii w kwietniu (i o 12% wyższą niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku), co pokazuje, że zapotrzebowanie Chin na ropę naftową wciąż jest ogromne. Z kolei europejskie koncerny naftowe w ostatnich latach decydowały się na wspólne inwestycje z irańskim państwem w sektorze naftowym. Objęcie ich sankcjami oznaczałoby dla nich wygaszenie perspektywicznych projektów.


wykres


W obliczu obaw o podaż ropy naftowej z Iranu, inwestorzy na rynku ropy naftowej nie zwracają dużej uwagi na dane ze Stanów Zjednoczonych, które pokazują rekordową produkcję i prognozy jej dalszych wzrostów. Jest to zasługa rozwijającego się dynamicznie sektora łupkowego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

15.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...