QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrost gospodarczxy na 5 z plusem?

wykres


Oczekujemy, że dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu krajowy wzrost gospodarczy w 1 kwartale osiągnął cykliczny szczyt (PKO: 5,3% r/r, konsensus: 4,8% r/r). Dane o PKB z innych państw UE (w tym Niemcy, gospodarki naszego regionu) pokażą na ile silnie na ich kondycję przełożyły się czynniki jednorazowe i osłabienie globalnego popytu.


Krajowe dane inflacyjne nie powinny dostarczyć niespodzianek potwierdzając wstępny szacunek wzrostu inflacji w kwietniu powyżej dolnego ograniczenia pasma odchyleń od celu NBP (1,6% r/r).


Stabilizacja nastrojów w Niemczech (indeks ZEW za maj) i przyspieszenie produkcji przemysłowej w EZ pokażą, że ciążące europejskim gospodarkom negatywne czynniki jednorazowe wygasają.


Amerykańska sprzedaż detaliczna w kwietniu (prognozowany silny odczyt pomimo przesunięcia zakupów wielkanocnych z kwietnia na marzec) powinna wspierać oczekiwania na wyraźne odbicie konsumpcji w 2q18.


Przegląd wydarzeń:

  • Solidny start 2q18 w Chinach (por. kalendarium na str. 3) potwierdza, że prawdopodobieństwo scenariusza „twardego lądowania” pozostaje niskie.
  • Słabnący eksport sprawił, że w marcu na krajowy rachunek obrotów bieżących (w ujęciu 12M) powrócił deficyt.
  • F.Villeroy de Galhau (Prezes Banku Francji) powiedział, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro będzie miała miejsce w przeciągu kilku kwartałów (a nie lat) od zakończenia QE. Taki kierunek będzie jego zdaniem już niedługo komunikowany przez bank.
  • S.Lautenschlaeger (EBC) oceniła, że europejska gospodarka wciąż rośnie zgodnie z prognozami EBC, a bank potrzebuje więcej danych, aby stwierdzić, czy spowolnienie wzrostu w 1q miało przejściowy charakter. Podobnego zdania był P.Praet. Jego zdaniem (biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen ropy) inflacja będzie się poruszała w następnych miesiącach w okolicach 1,5%. Wypowiedzi decydentów EBC wskazują, że słabsze dane z gospodarki i niższa inflacja nie przestraszyły EBC, które jest na drodze do zakończenia programu QE z końcem tego roku. Pewna doza ostrożności związana z obawą o trwałość spowolnienia wzrostu gosp. może jednak spowodować, że decyzja o dalszym kształcie QE (po wrześniu) zapadnie dopiero w lipcu.
  • Kolejna fala wyprzedaży dotknęła argentyńskie peso, które traciło wczoraj wobec USD 8%, a łącznie w ciągu miesiąca ponad 20%. MFW poinformował, że w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy o udzieleniu Argentynie wsparcia.

Źródło: PKO Bank Polski

15.05.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...