QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrost gospodarczxy na 5 z plusem?

wykres


Oczekujemy, że dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu krajowy wzrost gospodarczy w 1 kwartale osiągnął cykliczny szczyt (PKO: 5,3% r/r, konsensus: 4,8% r/r). Dane o PKB z innych państw UE (w tym Niemcy, gospodarki naszego regionu) pokażą na ile silnie na ich kondycję przełożyły się czynniki jednorazowe i osłabienie globalnego popytu.


Krajowe dane inflacyjne nie powinny dostarczyć niespodzianek potwierdzając wstępny szacunek wzrostu inflacji w kwietniu powyżej dolnego ograniczenia pasma odchyleń od celu NBP (1,6% r/r).


Stabilizacja nastrojów w Niemczech (indeks ZEW za maj) i przyspieszenie produkcji przemysłowej w EZ pokażą, że ciążące europejskim gospodarkom negatywne czynniki jednorazowe wygasają.


Amerykańska sprzedaż detaliczna w kwietniu (prognozowany silny odczyt pomimo przesunięcia zakupów wielkanocnych z kwietnia na marzec) powinna wspierać oczekiwania na wyraźne odbicie konsumpcji w 2q18.


Przegląd wydarzeń:

  • Solidny start 2q18 w Chinach (por. kalendarium na str. 3) potwierdza, że prawdopodobieństwo scenariusza „twardego lądowania” pozostaje niskie.
  • Słabnący eksport sprawił, że w marcu na krajowy rachunek obrotów bieżących (w ujęciu 12M) powrócił deficyt.
  • F.Villeroy de Galhau (Prezes Banku Francji) powiedział, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro będzie miała miejsce w przeciągu kilku kwartałów (a nie lat) od zakończenia QE. Taki kierunek będzie jego zdaniem już niedługo komunikowany przez bank.
  • S.Lautenschlaeger (EBC) oceniła, że europejska gospodarka wciąż rośnie zgodnie z prognozami EBC, a bank potrzebuje więcej danych, aby stwierdzić, czy spowolnienie wzrostu w 1q miało przejściowy charakter. Podobnego zdania był P.Praet. Jego zdaniem (biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen ropy) inflacja będzie się poruszała w następnych miesiącach w okolicach 1,5%. Wypowiedzi decydentów EBC wskazują, że słabsze dane z gospodarki i niższa inflacja nie przestraszyły EBC, które jest na drodze do zakończenia programu QE z końcem tego roku. Pewna doza ostrożności związana z obawą o trwałość spowolnienia wzrostu gosp. może jednak spowodować, że decyzja o dalszym kształcie QE (po wrześniu) zapadnie dopiero w lipcu.
  • Kolejna fala wyprzedaży dotknęła argentyńskie peso, które traciło wczoraj wobec USD 8%, a łącznie w ciągu miesiąca ponad 20%. MFW poinformował, że w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy o udzieleniu Argentynie wsparcia.

Źródło: PKO Bank Polski

15.05.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE