QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gdzie szukać pracy w Polsce ?

wykres


Według analizy polskiego rynku pracy przeprowadzonej przez Adzuna.pl w Kwietniu 2018 roku, poszukujący pracy powinni kierować się do stolicy gdzie znajduje się 17% wszystkich wakatów w kraju.

  • Ponad 50% wszystkich wakatów w kraju znajduje się w 5 województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim
  • Najmniej ofert pracy znajduje się w województwie podlaskim
  • Budownictwo to branża która pozostaje liderem w kraju pod względem liczby dostępnych wakatów (ponad 7% wszystkich ofert w Polsce)
  • Niemal 20% wszystkich wakatów w branży produkcyjnej poszukujący pracy znajdą na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce
  • Angielski, niemiecki i holenderski to obecnie trzy najbardziej pożądane języki obce na rynku pracy

Najlepsze i najgorsze województwa do szukania pracy

W klasyfikacji regionalnej województwo mazowieckie, śląskie oraz dolnośląskie znalazły się na szczycie listy regionów w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce, wyprzedzając województwo małopolskie i wielkopolskie. W tych pięciu regionach polacy znajdą ponad 50% wszystkich ofert pracy w Polsce.


Województwo podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie wypadły najgorzej w rankingu regionalnym zajmując ostatnie miejsca w analizie.


wykres


wykres


Gorące branże

Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem ilości wakatów w kraju. Razem stanowią niemal 20% wszystkich ofert pracy. Sektor IT oraz Finansów rosną w siłę – tu stale obserwujemy jednostajny przyrost wakatów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znaczna większość ofert w tych sektorach znajduje się w Warszawie, ale ofert w branży IT i Finansach przybywa w całym kraju.


Obsługa klienta wypada w klasyfikacji najgorzej, gdyż oferuje niecałe 3% wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.


wykres


wykres


Znajomości języków obcych

Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język angielski zdecydowanie dominuje – aktualnie ponad 16% ofert pracy wymaga jego znajomości. Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w kraju język poszukiwany przez pracodawców - blisko 13% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Język holenderski zajmuje trzecie miejsca, aktualnie blisko 2% pracodawców uznaje jego znajomość za wymóg. Języka francuskiego wymaga niewiele ponad 1% ogłoszeń. Język rosyjski znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu pięciu najbardziej pożądanych języków. Pracodawcy wymagający znajomości hiszpańskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy norweskiego to ułamek w skali kraju.


wykres


Wynagrodzenie, wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej pracodawców publikuje informacje o proponowanym wynagrodzeniu w treści ogłoszenia o pracę. Aktualnie blisko 9% wszystkich ofert w Polsce zawiera informację o zarobkach.


15% pracodawców wymaga wykształcenia (średniego lub wyższego), lecz jedynie 8% ofert pracy zawiera informację o wymaganym doświadczeniu. Aż 14% ofert pracy w kraju wymaga prawa jazdy.


Czas pracy i umowa

Polscy pracodawcy sporadycznie odbiegają od tradycyjnego wymiaru czasu pracy. Ponad 3% wakatów w Polsce to oferty kontraktu na czas określony, 1.5% oferuje elastyczne godziny pracy, 0.5% możliwość pracy na pół etatu oraz sezonowo, a jedynie 2% wszystkich ogłoszeń proponuje pracę zdalną.


Metodologia

Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w okresie od 1 kwietnia do 31 Kwietnia 2018 roku.


Źródło: Adzuna.pl

09.05.2018


Tagi: praca, rynek pracy, badanie


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...