QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gdzie szukać pracy w Polsce ?

wykres


Według analizy polskiego rynku pracy przeprowadzonej przez Adzuna.pl w Kwietniu 2018 roku, poszukujący pracy powinni kierować się do stolicy gdzie znajduje się 17% wszystkich wakatów w kraju.

  • Ponad 50% wszystkich wakatów w kraju znajduje się w 5 województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim
  • Najmniej ofert pracy znajduje się w województwie podlaskim
  • Budownictwo to branża która pozostaje liderem w kraju pod względem liczby dostępnych wakatów (ponad 7% wszystkich ofert w Polsce)
  • Niemal 20% wszystkich wakatów w branży produkcyjnej poszukujący pracy znajdą na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce
  • Angielski, niemiecki i holenderski to obecnie trzy najbardziej pożądane języki obce na rynku pracy

Najlepsze i najgorsze województwa do szukania pracy

W klasyfikacji regionalnej województwo mazowieckie, śląskie oraz dolnośląskie znalazły się na szczycie listy regionów w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce, wyprzedzając województwo małopolskie i wielkopolskie. W tych pięciu regionach polacy znajdą ponad 50% wszystkich ofert pracy w Polsce.


Województwo podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie wypadły najgorzej w rankingu regionalnym zajmując ostatnie miejsca w analizie.


wykres


wykres


Gorące branże

Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem ilości wakatów w kraju. Razem stanowią niemal 20% wszystkich ofert pracy. Sektor IT oraz Finansów rosną w siłę – tu stale obserwujemy jednostajny przyrost wakatów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znaczna większość ofert w tych sektorach znajduje się w Warszawie, ale ofert w branży IT i Finansach przybywa w całym kraju.


Obsługa klienta wypada w klasyfikacji najgorzej, gdyż oferuje niecałe 3% wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.


wykres


wykres


Znajomości języków obcych

Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język angielski zdecydowanie dominuje – aktualnie ponad 16% ofert pracy wymaga jego znajomości. Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w kraju język poszukiwany przez pracodawców - blisko 13% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Język holenderski zajmuje trzecie miejsca, aktualnie blisko 2% pracodawców uznaje jego znajomość za wymóg. Języka francuskiego wymaga niewiele ponad 1% ogłoszeń. Język rosyjski znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu pięciu najbardziej pożądanych języków. Pracodawcy wymagający znajomości hiszpańskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy norweskiego to ułamek w skali kraju.


wykres


Wynagrodzenie, wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej pracodawców publikuje informacje o proponowanym wynagrodzeniu w treści ogłoszenia o pracę. Aktualnie blisko 9% wszystkich ofert w Polsce zawiera informację o zarobkach.


15% pracodawców wymaga wykształcenia (średniego lub wyższego), lecz jedynie 8% ofert pracy zawiera informację o wymaganym doświadczeniu. Aż 14% ofert pracy w kraju wymaga prawa jazdy.


Czas pracy i umowa

Polscy pracodawcy sporadycznie odbiegają od tradycyjnego wymiaru czasu pracy. Ponad 3% wakatów w Polsce to oferty kontraktu na czas określony, 1.5% oferuje elastyczne godziny pracy, 0.5% możliwość pracy na pół etatu oraz sezonowo, a jedynie 2% wszystkich ogłoszeń proponuje pracę zdalną.


Metodologia

Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w okresie od 1 kwietnia do 31 Kwietnia 2018 roku.


Źródło: Adzuna.pl

09.05.2018


Tagi: praca, rynek pracy, badanie


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE