QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Podwyżki stóp procentowych w USA jednak dzisiaj nie będzie

wykres


Inflacja CPI w USA najprawdopodobniej wzrosła w kwi. do 2,5% r/r. Choć w dużym stopniu odpowiadać za to będą m.in. rosnące ceny paliw, to inflacja bazowa najprawdopodobniej także utrzymała trend wzrostowy. Ponowne oddalenie się (w górę) inflacji od celu FOMC może zwiększać oczekiwania na bardziej restrykcyjną politykę Fed podtrzymując trend umocnienia dolara.


W naszej ocenie, ostatnie wskazanie FOMC na symetryczne postrzeganie celu inflacyjnego oznacza jednak, że wyższa od celu inflacja to zbyt mało, by Fed rozważał podwyżki o skali większej niż łącznie 4 ruchy w tym roku (co już prawie w pełni jest wyceniane przez rynek).


Po ostatnich gołębich wypowiedziach M.Carneya (jeszcze do niedawna uznawana za prawie pewną) podwyżka stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu Banku Anglii byłaby dużym zaskoczeniem. W naszej ocenie, chociaż Bank Anglii wskaże, że przesłanki do zacieśniania polityki pieniężnej są mniej oczywiste (efekt wyhamowania inflacji, serii słabszych danych ze sfery realnej), to nie zamknie drzwi do potencjalnej podwyżki stóp procentowych w przyszłości. Sądzimy jednak, że m.in. w obliczu potencjalnego osłabienia globalnego popytu, który miał być głównym kołem zamachowym dla brytyjskiej gospodarki, realnym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych w Wielkiej Brytanii przez cały rok.


Oczekiwany wzrost inflacji CPI w Czechach w kwi. do 1,8% r/r (chociaż poniżej celu inflacyjnego) będzie wspierał zapowiedzi CNB dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej (najbliższy ruch wskazywany w 4q18).


Przegląd wydarzeń:

  • MRPiPS szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwi. do 6,3% z 6,6% w mar. Oznacza to dalsze (zapowiadane przez nas) wyhamowanie spadkowego trendu bezrobocia (1,3pp r/r z 1,6pp na początku roku), które wiążemy z narastającymi ograniczeniami podażowymi. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych bezrobocie spadło do 6,2% z 6,3% miesiąc wcześniej.
  • Inflacja na Węgrzech wzrosła w kwi. do 2,3% r/r odzwierciedlając głównie wyższe ceny paliw. Odczyt jest zgodny z prognozami MNB, co czyni go neutralnym z punktu widzenia przyszłej (wciąż ekspansywnej) polityki banku.
  • Inflacja cen producentów w USA wyhamowała w kwi. do 2,6% r/r z 3,0% r/r (poniżej prognoz) co może łagodzić obawy przed szybkim wzrostem cen konsumentów w najbliższych miesiącach.
  • Odczyty kwietniowej inflacji z Chin były niższe od oczekiwań: PPI wzrosła do 3,4% r/r z 3,1% r/r, CPI spadła do 1,8% r/r z 2,1% r/r.

Źródło: PKO Bank Polski

10.05.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...