QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Sankcje na Iran windują ceny ropy

Paweł Grubiak

To już oficjalne: we wtorek wieczorem polskiego czasu Donald Trump ogłosił zamiar ponownego narzucenia sankcji na Iran, obejmujących przede wszystkim eksport ropy naftowej. W najbliższą sobotę wygasa ponad dwuletnie porozumienie podpisane jeszcze przez poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamę, zawieszające sankcje na Iran, narzucone sześć lat temu przez m.in. Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską. Zawieszenie sankcji wiązało się z obietnicami Iranu o zaprzestaniu prac nad bronią atomową – aczkolwiek obecne władze USA w te zapewnienia nie wierzą.


Pozostałe kluczowe siły polityczne na świecie nie są już tak krytyczne względem Iranu. Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Chin zaznaczali już, że nie chcą zaostrzać swojego stanowiska względem tego kraju. Zresztą, ponowne narzucenie sankcji na Iran nie leży w ich interesie: wiele europejskich firm z sektora naftowego prowadzi interesy w Iranie, a Chiny są największym na świecie importerem irańskiej ropy. Nie można jednak wykluczać, że kraje te w pewnym stopniu ugną się pod ultimatum Stanów Zjednoczonych: Donald Trump chce uderzyć sankcjami także w kraje utrzymujące dobre relacje z Iranem na zasadzie „jak ktoś nie jest z nami, to jest przeciwko nam”.


Cała ta trudna sytuacja, która może się jeszcze różnorako rozwinąć, ma swoje konsekwencje na wykresie cen ropy naftowej. Cena ropy Brent zbliżyła się już do poziomu 78 USD za baryłkę, co oznacza, że osiągnięcie bariery 80 USD za baryłkę jest realistyczne nawet już w najbliższych dniach. W górę pną się także ceny ropy WTI, które przekroczyły poziom 71,50 USD za baryłkę.


wykres


Podstawowym pytaniem jest teraz to, jak szybko i w jak dużym stopniu Iran ograniczy produkcję i eksport ropy naftowej. To już w dużej mierze zależy od USA i ich sprzymierzeńców, którzy pewne limity eksportu mogą narzucić. Ważne jest także to, czy inne kraje będą w stanie zapełnić lukę po Iranie i czy będą chciały to zrobić. Na razie Arabia Saudyjska zadeklarowała możliwość zwiększenia produkcji i eksportu ropy naftowej, jeśli będzie to konieczne.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

10.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...