QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ceny ropy naftowej przebijają kolejne bariery

Paweł Grubiak

Początek tygodnia na rynku ropy naftowej zdecydowanie należał do byków. Notowania najbardziej znanych gatunków ropy naftowej wyraźnie rosły, przebijając kolejne bariery. W przypadku ropy naftowej Brent cena wybiła się ponad poziom 75 USD za baryłkę, natomiast w przypadku ropy naftowej WTI notowania przekroczyły poziom 70 USD za baryłkę. Mimo że w poniedziałek wieczorem część tych wzrostów została odreagowana, to i tak cała sesja zakończyła się na plusie dla cen ropy.


Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wyczekiwania na decyzję Donalda Trumpa w sprawie sankcji na Iran. Już w najbliższą sobotę, 12 maja, wygasa porozumienie naftowe zawarte przez poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamę, znoszące sankcje na eksport ropy naftowej z Iranu w zamian za zapewnienia o zaprzestaniu prac nad programem atomowym w tym bliskowschodnim kraju.


Na razie Trump stanowczo podkreśla, że jego stanowisko względem Iranu jest zupełnie inne niż jego poprzednika, a sankcje zostaną przywrócone. Taka decyzja z pewnością wpłynęłaby pozytywnie na notowania ropy naftowej, zwłaszcza w obliczu ostatniego stopniowego redukowania globalnych zapasów ropy dzięki porozumieniu OPEC i Rosji. Warto jednak pamiętać, że inwestorzy właśnie takiego scenariusza się spodziewają, więc jego wpływ na ceny ropy będzie ograniczony – ewentualnym szokiem mogłaby być większa od oczekiwań zniżka eksportu ropy naftowej z Iranu.


wykres


Amerykańskie sankcje mocno uderzyłyby w Iran, ale nie stłamsiłyby tamtejszego sektora naftowego całkowicie. Iran wciąż może realizować wcześniejsze kontrakty, także z zachodnimi koncernami, które odważyły się robić z Teheranem interesy tuż po zniesieniu sankcji przez Baracka Obamę. Dodatkowo, irańska ropa może trafiać w pewnej mierze do odbiorców z Azji. Całkowity wpływ decyzji Donalda Trumpa na sektor naftowy w Iranie nie jest znany, ponieważ nawet ponowne narzucenie sankcji nie oznacza wcale, że niebawem nie zostaną podjęte pojednawcze rozmowy próbujące wypracować jakieś nowe porozumienie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE