QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Klienci indywidualni kupują więcej nowych samochodów

wykres


W I kwartale br. zarejestrowano w Polsce 139,9 tys. nowych samochodów osobowych, 15,3 tys. aut dostawczych, 7,2 tys. samochodów ciężarowych, 0,6 tys. autobusów oraz 2,1 tys. motocykli i 1,6 tys. motorowerów. Bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów elektrycznych. Na prowadzenie wysunął się segment małych i średnich SUV-ów, który odnotował 24% wzrost i 29% udział. Dotychczasowy lider – segment C wzrósł o 5%, zaś segment B o 14%. W 2017 roku eksport produktów motoryzacyjnych z Polski wzrósł o 8,2% r/r i wyniósł 33,1 mld euro. W I kwartale 2018 roku nieco gorszy wynik wypracowały fabryki motoryzacyjne ulokowane w Polsce. Z taśm montażowych zjechało 177,9 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 12,1% r/r.


Maleje tempo wzrostu rejestracji samochodów osobowych dokonywanych przez klientów instytucjonalnych

W I kwartale 2018 roku zarejestrowano w Polsce 139,9 tys. nowych samochodów osobowych, tj. o 11% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W stosunku do 2017 roku można zauważyć, że wzrost w segmencie klientów instytucjonalnych, którzy w I kwartale br. odpowiadali za 65,3% rynku, zmalał do 13,3% po wzroście rok wcześniej o 25%.


- Mimo wyraźnego wzrostu rejestracji przez klientów indywidualnych, od lat mamy do czynienia ze stałym i wzmacniającym się udziałem zakupów firmowych. Wprawdzie tempo popytu na samochody wśród nabywców indywidualnych rośnie, jednak ich udział obniżył się kolejny raz – nawet w najlepszym dla nich okresie tj. w I kwartale bieżącego roku – do niespełna 35%. Pozostaje wierzyć że ta tendencja zostanie powstrzymana, choć obecne wyniki na to nie wskazują – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.


Dynamiczny rozwój segmentu aut z napędem elektrycznym

W I kwartale 2018 r. wzrosła liczba rejestracji we wszystkich segmentach, oprócz kategorii małych i średnich MPV (-17%), dużych MPV (-12%) oraz kategorii D (-1%). Najwyższy wzrost został odnotowany w segmencie E (+66%) oraz F (+33%).


- Dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów elektrycznych. W pierwszym kwartale br. zarejestrowano ich (łącznie z hybrydami plug-in) 340 sztuk. Oznacza to wzrost aż o 114%. Polacy rejestrują również coraz więcej aut z innymi napędami alternatywnymi (zwłaszcza hybrydowymi) – w pierwszym kwartale 2018 roku liczba rejestracji w tej grupie zwiększyła się o 14,8% i wyniosła 5,6 tys. sztuk. Wciąż znacznie więcej pojazdów z napędem alternatywnym kupują klienci instytucjonalni – w ich przypadku odnotowano także większą dynamikę wzrostu (+23,3%) – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.


Wzrost w segmentach pojazdów użytkowych

Przez pierwsze trzy miesiące br. zarejestrowano 15,3 tys. nowych samochodów dostawczych (o DMC<=3,5t), czyli o 5,0% więcej w porównaniu do I kwartału 2017 roku. Rejestracje samochodów ciężarowych zwiększyły się o 14,7,% r/r, do poziomu 7,1 tys. sztuk. Za wzrost w tym okresie odpowiadają ich wszystkie segmenty masowe, poza niewielką częścią do 6t. Rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t wzrósł z kolei o 9,2% – w pierwszym kwartale zarejestrowano 6,9 tys. sztuk. Na uwagę zasługuje szczególnie tempo wzrostu naczep wywrotek (+29%). O 14,2% wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC>3,5t), których od stycznia do marca br. zarejestrowano 627 sztuk. Do wzrostu tej kategorii pojazdów przyczyniły się jedynie autobusy miejskie.


- Wzrost liczby rejestracji autobusów miejskich jest bardzo ważnym sygnałem. Świadczy o trwającym procesie odnowy wysłużonego taboru miejskiego. Nowe autobusy miejskie nie tylko zwiększą komfort jazdy pasażerów i podniosą poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim wpłyną na znaczną redukcję szkodliwych emisji i ogólną poprawę jakości powietrza w miastach i aglomeracjach miejskich, zwłaszcza, że w I kwartale przybyło kolejnych 46 eko-autobusów – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.


wykres


  Spadki na rynku motorowerów i motocykli

  W pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowano 2,1 tys. nowych motocykli, czyli o 29% mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.


  - W pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowaliśmy duże spadki w kategorii motorowerów, których wydania zmniejszyły się aż o 55,5% w stosunku do I kwartału 2017 roku. Istotny wpływ na taką sytuację miało przyspieszone przygotowanie do tegorocznego sezonu w ostatnim kwartale ub.r., kiedy obserwowaliśmy wzrost rejestracji przed zmianą wymagań z początkiem 2018 roku normy Euro 4 dla nowych pojazdów tej kategorii – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.


  Dynamicznie zwalnia produkcja w fabrykach ulokowanych w Polsce

  W pierwszym kwartale 2018 roku ogółem wyprodukowano w Polsce 177,9 tys. pojazdów samochodowych, aż o 12,1% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


  Najbardziej zmniejszyła się produkcja samochodów osobowych – od stycznia do marca z taśm zjechało 130,4 tys. sztuk, o 17,5% mniej niż przed rokiem. Nieco wolniej spadła liczba wyprodukowanych pojazdów do transportu publicznego (-2,4%).


  Wzrost eksportu produktów motoryzacyjnych

  Aktualne dane Eurostatu pozwalają także podsumować w ujęciu rozszerzonym, eksport motoryzacyjny z Polski w całym 2017 roku. Przez 12 miesięcy wyeksportowano produkty motoryzacyjne o wartości 33,1 mld euro. Motorem wzrostu były zarówno podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne (w tymi silniki), których eksport sięgnął 21,1 mld euro (+ 7,0% r/r), jak i pojazdy silnikowe, których wyeksportowano za 12,1 mld euro tj. o 10,4 % więcej niż rok wcześniej.


  Źródło: KPMG

  07.05.2018


  Tagi: nowe auta, sprzedaż


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE