QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

PKB w strefie euro wciąż pod presją

wykres


W obliczu braku istotnych danych z Polski (poza piątkową publikacją przeciętnego wynagrodzenia w gosp. narodowej w 1q, która zweryfikuje czy silne przyspieszenie płac w 4q17 do 7,1% r/r utrzymało się również na początku roku), na pierwszy plan wychodzą ponownie banki centralne.


Uwagę przyciąga posiedzenie Banku Anglii (czw.). Jeszcze do niedawna wyceny rynkowe kreśliły podwyżkę stóp na posiedzeniu w maju jako pewną. Zmiana retoryki przez M.Carneya, silniejsze niż oczekiwano wyhamowanie inflacji oraz pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego przesuwają normalizację polityki pieniężnej na późniejszy termin. Podwyżek nie będzie odkładał Bank Rumunii (dziś), który w obliczu narastających w gospodarce nierównowag, będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej.


Indeks Sentix (pon.), będący pierwszą majową publikacją nastrojów w strefie euro, potwierdzi ich stabilizację po spadkach w 1q18. Uspokajającą wymowę co do kondycji europejskiej gospodarki powinny mieć także marcowe dane z Niemiec, w tym: wzrost zamówień (pon.), jak i produkcji przemysł. (wt.) Niemiecka nadwyżka handl. (wt.) może okazać się wyższa niż wskazuje konsensus, ze względu na nienotowany od ponad roku spadek chińskiego importu w marcu. Miał on jednak najpewniej charakter jednorazowy, co powinny potwierdzić dane o chińskim handlu zagr. w kwietniu (wt.).


Odczyty z USA powinny być pozytywne z perspektywy Fed. Deklaracja symetryczności celu Fed oznacza, że pomimo wzrostu inflacji CPI (czw.) powyżej celu, FOMC nie przyspieszy tempa podwyżek stóp wobec oczekiwanych przez nas jeszcze trzech w 2018.


Przegląd wydarzeń:

  • Słabsze od oczekiwań dane o marcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro potwierdzają słabość europejskiej konsumpcji w 1q, niemniej ich struktura pokazuje, że mogły ją wywołać czynniki jednorazowe (w szczególności marcowe uderzenie zimy). Lekka korekta w dół indeksu PMI dla usług w strefie euro w kwietniu obniżyła wskaźnik zagregowany usług i przemysłu (PMI Composite) pokazując, że jak na razie nie widać dużej przestrzeni do wzmocnienia europejskiego PKB po słabszym 1q18.
  • Zatrudnienie w sektorze pozaroln. w USA wzrosło w kwi. o 164 tys. etatów, ale dynamika wynagrodzeń wciąż pozostaje umiarkowana.
  • Spadki indeksu światowych cen żywności FAO (skor. o FX) w kwietniu wyhamowały, co uwzględniając typowe przesunięcie w czasie sugeruje odbicie dynamiki cen żywności w Polsce na przełomie 2018/2019 (wykres).

Źródło: PKO Bank Polski

07.05.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE