QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrostowa końcówka tygodnia na rynku złota

Paweł Grubiak

W bieżącym tygodniu notowania złota wciąż nie radziły sobie zbyt dobrze. Początek tygodnia upłynął na kontynuacji zniżek z poprzednich tygodni i dotarcia cen złota do okolic 1304-1305 USD za uncję. Dopiero podczas środowej sesji notowania złota się ustabilizowały, a w czwartek cena tego kruszcu nawet dość dynamicznie odbiła się w górę.


Duży wpływ na rynek złota nadal miał amerykański dolar. Wartość tej waluty pięła się w górę w pierwszej połowie bieżącego tygodnia i dopiero w czwartek oddała część tych zwyżek. Jednak po cyklu niemal nieprzerwanych wzrostów wartości amerykańskiego dolara, przecena jest uzasadniona i wcale nie musi świadczyć o słabości USD. Jednocześnie, warto mieć na uwadze fakt, że okolice 1300-1305 USD za uncję to na rynku złota jest już istotny poziom wsparcia, dlatego odbicie notowań metalu w górę również miało techniczne uzasadnienie.


Chociaż nastroje na rynku złota poprawiły się, to wcale nie jest pewne, że taki stan utrzyma się długo. Już w piątek mają zostać opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, a oczekiwania są wygórowane – większość inwestorów spodziewa się potwierdzenia dobrej kondycji rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zresztą, już w środę podane zostały lepsze od oczekiwań dane ze strony ADP, które uważane są często za prognostyk piątkowych payrollsów.


Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna w środę nie zaskoczyła, nie zmieniając poziomu stóp procentowych, a tym samym utrzymując główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 procent. Jednocześnie Fed ocenił, że inflacja zbliżyła się do celu na poziomie 2%, aczkolwiek dalej będzie uważnie monitorowana przez tę instytucję. Fed wypowiedział się także dość optymistycznie na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki.


Obecnie inwestorzy odliczają już tygodnie do kolejnego posiedzenia FOMC, ponieważ w czerwcu oczekują oni kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Taki ruch ze strony Fed jest już częściowo uwzględniony w wartości amerykańskiego dolara oraz w cenach złota.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.05.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE