QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Inflacja wróciła do (przedziału dla) celu NBP

wykres


Inflacja CPI wzrosła w kwietniu do 1,6% r/r (PKO: 1,6% r/r, kons.: 1,5% r/r) z 1,3% r/r w lutym, wracając po 2 miesiącach do dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu NBP. Po odsezonowaniu inflacja CPI wyniosła 0,1% m/m wobec 0,1% m/m w marcu.


Główną przyczyną wzrostu inflacji CPI w kwietniu było przyspieszenie dynamiki paliw i żywności. Rosnące ceny paliw to efekt kombinacji wzrostu cen ropy obserwowanego od połowy marca oraz osłabienia PLN. Dodatkowo roczną dynamikę cen paliw podbijają efekty niskiej bazy. Za szybszym wzrostem cen żywności stoją naszym zdaniem przede wszystkim rosnące ceny masła oraz owoców (w szczególności jabłek) i warzyw (przede wszystkim włoszczyzny). W przeciwną stronę oddziałują natomiast ceny cukru notujące falę spadków po zniesieniu przez UE limitów produkcji od 1 października 2017.


Roczna dynamika cen energii była stabilna, ale w tym przypadku dostrzegamy możliwość nieznacznej rewizji w górę ze względu na kwietniowe podwyżki cen gazu.


Szacujemy, że inflacja bazowa w kwietniu pozostała stabilna (0,6-0,7% r/r), przy potencjalnym odbiciu rocznej dynamiki cen w niektórych kategoriach, które odpowiadały za marcowy spadek, np. w zorganizowanych wyjazdach zagranicznych (efekt wzrostu cen ropy/paliw i słabszego PLN).


Prognozujemy, że kolejne miesiące przyniosą umiarkowany wzrost inflacji CPI, w głównej mierze ze względu na niską bazę cen paliw. Trend wzrostowy utrzyma się do czerwca/lipca, gdy inflacja CPI osiągnie 2,0-2,1% r/r. Potencjalne źródło ryzyka w górę stanowią ceny surowców energetycznych (w szczególności ropy) oraz deprecjacja PLN, które mogą podbić inflację importowaną. Uważamy, że nadal istnieje potencjał do wzrostu inflacji bazowej (głównie jej kosztowego komponentu), w szczególności po zmianach metodycznych, które objęły pomiary cen w kategorii odzież i obuwie.


Dane są neutralne dla oceny perspektyw polityki pieniężnej. Wobec dużej tolerancji RPP dla inflacji w górnym przedziale odchyleń od celu NBP (której spodziewamy się niemal w całym 2019) uważamy, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian przynajmniej do końca przyszłego roku.


Źródło: PKO Bank Polski

02.05.2018


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...