QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Bankowość internetowa wygryzła z rynku bankomatyZ bankowości internetowej coraz chętniej korzystają przedsiębiorcy. Podobnie, jak klienci indywidualni. Dlatego maleje liczba bankomatów, jest znacznie mniejsza niż średnia dla państw Unii Europejskiej.


W 2017 r. liczba klientów posiadających dostęp do usług bankowości internetowej przekroczyła 35,5 mln osób. To wzrost o 7 proc. w stosunku do 2016 r. Przybyło ponad 2,3 mln nowych umów dotyczących usług bankowości internetowej. Wzrosła także liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej (tj. takich, którzy logują się do swojego serwisu bankowości internetowej przynajmniej raz w miesiącu).


Na koniec 2017 r. liczba tego rodzaju użytkowników bankowości internetowej wynosiła 15,89 mln osób (to o ponad 533 tys. więcej niż w 2016 r.). Przeciętnie, aktywny klient bankowości internetowej wykonywał w 2017 roku 6 przelewów miesięcznie, o średniej wartości 6 648 zł.


Na koniec 2017 r., dostęp do konta z obsługą bankowości internetowej posiadało 2 362 249 przedsiębiorców z sektora MŚP, a aktywnie swoje konto w 2017 r. wykorzystywało niecałe 1,5 miliona przedsiębiorców.


- Przedsiębiorcy polubili bankowość internetową, liczba przedsiębiorców aktywnie wykorzystujących usługi z obszaru bankowości mobilnej wzrosła o 42 tys. osób - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich (ZBP).


Statystyczny przedsiębiorca aktywnie wykorzystujący usługi z obszaru bankowości internetowej wykonywał w minionym roku 18 przelewów miesięcznie. Średnia wartość miesięcznych rozliczeń aktywnego klienta biznesowego wyniosła 73 137 zł.


Zarówno częstotliwość wypłat gotówki za pośrednictwem bankomatów, jak i liczba samych urządzeń w Polsce z roku na rok maleją. W 2017 r. liczba wypłat gotówkowych za pośrednictwem bankomatów spadła o prawie 30 mln w porównaniu do danych za 2016 r. Polacy, decydując się na wypłatę z bankomatu, pobierali jednak w tym roku więcej środków niż w roku ubiegłym. Średnia wartość pojedynczej transakcji gotówkowej w grudniu 2017 r. wyniosła 499 zł (o 38 zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.).


Łączna wartość wypłat gotówkowych z bankomatów, dokonanych w 2017 r. wyniosła ponad 325 mld zł, co oznacza wzrost, w ujęciu rocznym, o ponad 15 mld zł. Jednocześnie, średnia wartość jednorazowej wypłaty gotówkowej z bankomatu była w tym roku najwyższa w historii. Po gotówkę do bankomatów w 2017 r. Polacy sięgnęli prawie 680 mln razy.


Bankowość internetowa rozwija się kosztem rynkowej obecności bankomatów. Na przestrzeni ubiegłego roku o 213 sztuk zmniejszyła się także liczba bankomatów dostępnych na polskim rynku. W ujęciu statystycznym, na milion mieszkańców Polski przypada 605 bankomatów, co odbiega od unijnej średniej o prawie jedną trzecią. W Unii Europejskiej na milion mieszkańców przypada bowiem o prawie 300 bankomatów więcej niż w Polsce.


- Mamy w kraju 23 tys. bankomatów, a co tak ważne, z tego 10 tys. to już urządzenia dostępne dla osób niepełnosprawnych - dodaje dr Przemysław Barbrich z ZBP.Źródło: Marketnews24.pl

30.04.2018


Tagi: bankowość internetowa, bankomaty


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...