QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wyjątkowo gorąca majówka

wykres


Z punktu widzenia wydarzeń makro bieżący tydzień będzie daleki od atmosfery długiego weekendu. W centrum uwagi znajdzie się Fed, który choć nie podniesie stóp, to wsparty wyższymi od prognoz danymi o PKB i inflacji PCE w 1q18, utrzyma jastrzębią retorykę. Uwagę przyciągną też dane z amerykańskiego rynku pracy (pt.), w tym głównie dynamika płac.


W Europie kluczowe wydarzenia to odczyty PMI (śr., wstępne dane wskazały na stabilizację indeksu) i inflacji (czw.), której ponowne wyhamowanie wspierać będzie gołębie nastroje w EBC.


W kraju kumulację wydarzeń przyniesie środa. Szacunek flash pokaże wg nas wzrost inflacji CPI w kwietniu do 1,6% z 1,3% r/r, głównie za sprawą cen paliw i żywności. Inflacja powróci tym samym do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu NBP, jednak jej niski poziom podtrzyma obecną łagodną postawę RPP (najbliższe posiedzenie 16 maja). Przy pewnej stabilizacji nastrojów w strefie euro, PMI wskaże naszym zdaniem na ich nieznaczną poprawę w krajowym przetwórstwie.


Dla długoterminowych perspektyw gospodarczych (w tym głównie krajowych inwestycji) istotne znaczenie będzie miał wstępny zarys nowego budżetu UE (2021-27), który poznać mamy 2 maja. Spekulacje prasowe wskazywały na spadek alokacji środków dla Polski o kilka-kilkanaście miliardów EUR.


Przegląd wydarzeń:

  • Przywódcy Korei Północnej i Południowej podczas piątkowego szczytu zdecydowali, że do końca roku zostanie formalnie ogłoszony koniec wojny między krajami. Kim Dzong Un i Mun Dze In zgodzili się też co do kwestii pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Porozumienie daje nadzieję na ograniczenie ryzyka geopolitycznego i jest pozytywnym sygnałem przed planowanym spotkaniem przywódcy Korei Północnej z D. Trumpem.
  • Wstępny odczyt PKB w USA w 1q18 wskazał na dalsze wyhamowanie wzrostu, ale w mniejszej skali niż prognozowano
  • PKB w Wlk. Brytanii wyhamował w 1q18 silniej od oczekiwań
  • Minutes z marcowego posiedzenia RPP potwierdziły, że stopy pozostaną niezmienione przez dłuższy czas
  • Indeks Uniwersytetu Michigan potwierdził dobre nastroje amerykańskich konsumentów w kwietniu, a jego ostateczny odczyt na poziomie 98,8 pkt. był lepszy niż wstępnie szacowano. Fundamenty konsumpcji są solidne, a jej spowolnienie w 1q było prawdopodobnie przejściowe.

Źródło: PKO Bank Polski

30.04.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...