QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Silny dolar ciągnie ceny szlachetnych kruszców w dół

Paweł Grubiak

Ostatnie dni na rynkach metali szlachetnych cechują się zdecydowaną przewagą sprzedających. Jeszcze w ubiegłym tygodniu notowania złota przekraczały poziom 1350 USD za uncję i próbowały nawet po raz kolejny dotrzeć do tegorocznych szczytów cenowych (co jednak po raz kolejny zakończyło się fiaskiem). Tymczasem miniony tydzień na wykresie złota zakończył się poniżej poziomu 1340 USD za uncję, a w bieżącym tygodniu obserwujemy jeszcze niższe ceny, oscylujące w okolicach 1320-1330 USD za uncję.


Gwałtowniejsze, aczkolwiek analogiczne, zmiany widać na rynku srebra. Notowania tego kruszcu zakończyły miniony tydzień powyżej poziomu 17 USD za uncję, jednak już podczas ostatniej poniedziałkowej sesji gwałtownie runęły w dół, do okolic 16,60 USD za uncję i w kolejnych dniach zeszły poniżej tego poziomu. Podobne ruchy dotyczyły także pozostałych metali szlachetnych. Notowania platyny pozostawały pod presją podaży od zeszłego tygodnia, ale dopiero wczoraj ich cena dynamicznie spadła do okolic tegorocznych minimów (około 905-908 USD za uncję), będących obecnie ważnym poziomem wsparcia. Z kolei pallad radził sobie dobrze w poprzednim tygodniu i dopiero w miniony poniedziałek został mocno przeceniony, a jego cena zeszła z powrotem poniżej poziomu 1000 USD za uncję.


wykres


To, co ostatnio działo się na rynkach metali szlachetnych, jest bezpośrednią konsekwencją sytuacji na rynku walutowym. Druga połowa kwietnia na razie jest czasem amerykańskiego dolara, który zaczyna odrabiać wcześniejsze długotrwałe straty. Wartość dolara jest skorelowana negatywnie z notowaniami złota oraz, w mniejszym stopniu, także z notowaniami pozostałych metali szlachetnych. Dlatego właśnie można się spodziewać, że jeśli amerykańska waluta będzie kontynuować zwyżkę, to odbije się to negatywnie na cenach szlachetnych kruszców.


Dodatkowo, spadkom cen złota sprzyja zmniejszenie napięć politycznych na linii USA-Korea Północna, a także możliwe złagodzenie konfliktu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

26.04.2018


Tagi: metale szlachetne, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE