QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Siła byków na rynku ropy naftowej

Paweł Grubiak

Notowania ropy naftowej radziły sobie dobrze w poprzednim tygodniu. Dobre nastroje na tym rynku utrzymują się także na początku bieżącego tygodnia. Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej Brent zakończyła się zwyżką o niecały procent i, tym samym, dotarciem do poziomu 75 USD za baryłkę. Niewiele gorzej wyglądała sytuacja na rynku amerykańskiej ropy naftowej WTI, której cena na nowo dotarła do poziomu 69 USD za baryłkę.


Oznacza to, że notowania ropy naftowej znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad trzech lat. Mimo to, kraje OPEC nadal utrzymują, że porozumienie naftowe jest potrzebne i że najprawdopodobniej nie wygaśnie ono prędzej niż na koniec 2018 r. Dodatkowo, Arabia Saudyjska oraz Rosja (która również sygnowała porozumienie i solidarnie ogranicza produkcję ropy) zadeklarowały chęć dalszej współpracy w zakresie „stabilizacji rynku naftowego” także od przyszłego roku.


wykres


Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej ostatnio nie przebierają w słowach, odważnie deklarując zamiar wspierania cen ropy naftowej na poziomach nie niższych niż 70-80 USD za baryłkę. Tego typu komunikaty nie są jednak dziwne w obliczu zbliżającego się debiutu giełdowego spółki Saudi Aramco, który ma się odbyć albo jeszcze w bieżącym roku, albo na początku 2019 r. W tym kontekście zrozumiała jest chęć utrzymywania cen ropy na wysokim poziomie przez Saudyjczyków, gdyż w dużej mierze to od cen ropy może zależeć wycena spółki w IPO.


Tymczasem w najbliższych tygodniach na pierwszy plan wysunie się kwestia potencjalnego wznowienia sankcji USA na Iran. Już 12 maja wygasa porozumienie z 2015 r., na podstawie którego Stany Zjednoczone uchyliły sankcje na Iran, obejmujące m.in. zakaz eksportu ropy naftowej, wyniszczający ten bliskowschodni kraj. W zamian Iran zobowiązał się przerwać prace nad krajowym programem nuklearnym. Nowy prezydent USA nie wierzy jednak w szczere intencje władz Iranu, co wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach – a to sprawia, że prawdopodobnie zrezygnuje on z porozumienia i na nowo narzuci na Iran sankcje. Gdyby tak się stało, to ceny ropy naftowej jeszcze trochę by wzrosły.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

24.04.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...