QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rynek pracy specjalistów w I kw. 2018 roku

wykres


W I kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6% więcej, niż w I kwartale 2017. Na rynku najczęściej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w przypadku zawodów technicznych. Wśród regionów liderem jest województwo mazowieckie – pochodziło stamtąd co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.


Trzy pierwsze miesiące 2018 roku upłynęły pod znakiem kolejnych wzrostów liczby ofert pracy (6% w stosunku do I kwartału 2017). Szczególne ożywienie można było zaobserwować w styczniu - firmy zamieściły wówczas o 12% ogłoszeń więcej niż w tym miesiącu przed rokiem.


Jakie branże zatrudniały w I kwartale?

I kwartał 2018 roku nie przyniósł zmian w czołówce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Więcej niż co 10 ogłoszenie na portalu Pracuj.pl pochodziło z branż handel hurtowy/sprzedaż B2B (12%) oraz szeroko rozumianego sektora finansowego (bankowość/ubezpieczenia/finanse/ekonomia/księgowość) – 10%. Wysokie wyniki odnotowano także w handlu detalicznym/sprzedaży B2C, produkcji FMCG i dóbr użytkowych oraz przemyśle ciężkim i chemicznym (wszystkie po 7%).


wykres


Na uwagę zasługuje wysoka pozycja wśród pracodawców firm z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Łączny udział ofert pracy z branż IT oraz internet/telekomunikacja/eCommerce/nowe media wyniósł 8%, co daje mu mocne, trzecie miejsce w zestawieniu.


Najwyższy wzrost liczby ofert pracy w I kwartale 2018 w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku miał miejsce w branży budownictwo/inżynieria (24%). Tuż za nią znalazł się przemysł ciężki i chemiczny (23%). Duży wzrost można było zaobserwować także w przypadku firm działających w zakresie handlu detalicznego i sprzedaży B2C (15%). Jedyny istotny spadek zanotowany został natomiast w przypadku branży doradztwa i konsultingu, która opublikowała aż o 9% mniej ofert pracy niż w I kwartale 2017.


Którzy specjaliści mają największy wybór ofert pracy?

Początek 2018 roku przyniósł najwięcej ofert pracy dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. To grupy, które od dłuższego czasu stanowią obiekt największego zainteresowania pracodawców w Polsce. Do handlowców skierowana była co trzecia oferta na portalu Pracuj.pl (34%) – łącznie w I kwartale 2018 mogli oni wybierać spośród 49 230 ogłoszeń. Blisko co czwarte ogłoszenie było kierowane do specjalistów od obsługi klienta (23%), a 15% - do ekspertów ds. IT. Pracodawcy intensywnie szukali również finansistów (14%) i inżynierów (12%).


wykres


Specjalizacje o najwyższej liczbie ofert nie wiązały się jednak jednocześnie z największym wzrostem zapotrzebowania. Można było go zaobserwować natomiast w przypadku pracowników o specjalizacjach technicznych. Aż o 41% w stosunku do I kwartału 2017 roku wzrosła liczba ofert dla specjalistów od budownictwa, o 29% - inżynierów, 25% - ekspertów od produkcji, a o 23% - logistyków. Spośród branż o największej liczbie ofert pracy duży wzrost w stosunku do I kwartału 2017 odnotowała obsługa klienta (17%).


wykres


W których województwach najłatwiej o pracę?

Na czele regionów bez zmian – na najwyższym stopniu niezmiennie stoi województwo mazowieckie. W I kwartale 2018 roku na Pracuj.pl dotyczyło go 35 361 ofert pracy. Ogłoszenia ze stołecznego regionu stanowiły co blisko czwarty wpis na portalu (24%). Było ich także o blisko 2,4 razy więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim (14 935). Trzecie miejsce zajęło województwo małopolskie (13 461), a tuż za nim uplasowały się: śląskie (13 025) oraz wielkopolskie (12 814). I kwartał przyniósł więc kontynuację wzrostu liczby ofert pracy w regionach, które według analiz Pracuj.pl należały do najbardziej popularnych w całym 2017 roku.


wykres


Jak wskazuje najnowszy raport Pracuj.pl o zarobkach, dużemu zapotrzebowaniu na pracowników w województwach towarzyszy zazwyczaj wzrost pensji w regionie. Czołowa trójka województw z największą liczbą ofert pracy w I kwartale 2018 pokrywa się z podium regionów o najwyższych średnich zarobkach brutto w 2017 roku. Ciekawie na tym tle pod tym względem przedstawia się województwo pomorskie, oferujące wyższe średnie zarobki niż charakteryzujące się wyraźnie wyższą liczbą ofert pracy województwo wielkopolskie i śląskie.


Wzrosty liczby ofert odnotowywane były niemal w całej Polsce. Pod tym względem, oprócz województwa mazowieckiego, szczególnie wyróżniało się w I kwartale podlaskie (oba po 11%). Dużą dynamiką charakteryzowały się również łódzkie, pomorskie (po 9%), śląskie i zachodniopomorskie (po 8%).


Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?

Najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów na rynku stanowią specjaliści średniego szczebla – skierowanych było do nich aż 71% ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2018. Rosnące zapotrzebowanie na rynku na doświadczonych ekspertów pokazuje natomiast 14-procentowy udział kierowników wśród zamieszczonych ogłoszeń. Trzecią najpopularniejszą grupę w serwisie Pracuj.pl stanowią pracownicy fizyczni (8%).


Zdecydowanie najwyższy wzrost liczby ofert w stosunku do I kwartału 2017 roku dotyczył pracowników fizycznych – ich liczba była większa o 31%. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12%).


wykres


Komentarz eksperta

- Podobnie, jak w całym 2017 roku, w I kwartale 2018 obserwowaliśmy kontynuację dużej aktywności pracodawców w rekrutacji i wzrost liczby ofert pracy. Za nami kolejne dobre trzy miesiące, podczas których firmy kusiły specjalistów coraz lepszymi warunkami pracy. Ciekawe wydają się w tym kontekście najnowsze dane Eurostatu, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym zaledwie 4,4%, co daje nam 7. miejsce w całej Unii Europejskiej. Na rynku dostępnych jest więc coraz mniej specjalistów. Związana z tym rywalizacja na jakościowe oferty powoli staje się wymogiem, zwłaszcza w branżach o dużej dynamice wzrostu i zapotrzebowaniu na ekspertów.


Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. To kolejne potwierdzenie faktu, że bardzo ważną rolę w najbliższych latach będzie pełnić wsparcie kształcenia zawodowego oraz na kierunkach ścisłych, przeciwdziałającego rosnącym tzw. lukom kompetencyjnym.


Drugą grupę, na którą zapotrzebowanie znacząco wzrosło w I kwartale, stanowili dyrektorzy i prezesi (12%). Pracodawcy coraz częściej szukają doświadczonych ekspertów, gotowych do zarządzania całymi organizacjami – np. w związku ze zwiększającą się liczbą oddziałów regionalnych firm IT, centrów biznesowych czy sieci handlowych. Wyzwaniem w tym kontekście mogą być w najbliższych latach postawy Generacji Y. Według ostatnich danych Deloitte, w Polsce widocznie spada wśród jej reprezentantów odsetek osób widzących swoją przyszłość na stanowiskach kierowniczych. Uwagę zwraca sytuacja specjalistów ds. handlu i sprzedaży w I kwartale 2018. Mimo obaw związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę, w I kwartale wciąż stanowili oni zdecydowanie najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów. Co więcej, w obszarze handlu detalicznego i sprzedaży B2C, najsilniej związanym z wprowadzoną ustawą, na portalu Pracuj.pl odnotowaliśmy aż 15-procentowy wzrost liczby ofert. Trudno więc szukać w rynkowej sytuacji potwierdzenia pesymistycznych scenariuszy. Pełną ocenę sytuacji umożliwi jednak II kwartał 2018 – pierwszy, w którym przez cały jego okres będą obowiązywały nowe przepisy.


W kontekście specjalizacji o największej liczbie ofert warto zwrócić uwagę na sektor usług biznesowych. Według danych organizacji ABSL w ciągu ostatnich lat urósł on do rozmiarów 265 000 pracowników, a pracodawcy spodziewają się w tym roku wzrostu zatrudnienia o 5-10%. W jego skład wchodzą firmy o różnych specjalizacjach, które łączy prowadzenie w Polsce centrów biznesowych. Do kluczowych obszarów obsługiwanych przez centra należą te najczęściej szukane na Pracuj.pl w I kwartale 2018 - finanse i księgowość (14% ofert), IT (15%) i obsługa klienta (23%) - mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl


Źródło: Pracuj.pl

23.04.2018


Tagi: rynek pracy, specjaliści


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE